на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Історія, яка ще пишеться

Слово куратора Виставки «Скарби Підгорецького замку» Оксани Козинкевич

«Вінець ратних трудів – Перемога,

Перемоги – Тріумф,

Тріумф – відпочинок»

 

Саме цей напис на мармуровій таблиці в замку-палаці розкриває його призначення – відпочинок після тріумфальних перемог над ворогом, політичних змагань та світських інтриг.

Він привітно огортав затишком кожного, хто заходив до його покоїв та залів. За порогом залишались мирська суєта, непевність земного життя та всесвітня зажура.
Талант творців замку цілісно і гармонійно поєднав контраст камерності з масштабністю, поетичний хаос з охайністю, пропорційність з асиметричністю, серйозність з веселощами, таїну з відвертістю. Все це давало упевненість і гарантувало враження від дії архітектурного образу – яскравої оази для буття польсько-українських магнатських династій. Цей образ, і справді, водночас бентежить уяву і заспокоює душу, хвилює розум і зцілює серце.

Інтер’єри палацу з їх неповторним декором, пишно різьбленими й вкритими позолотою стелями, ошатним обрамленням камінів, вигадливими порталами налаштовували на вишукане «смакування» красою та маєстатичною аристократичною величчю. Зали оздоблювала багата мистецька колекція: живопис, скульптура, меблі, коштовні тканини, килими, порцеляна, іспанське скло, зброя, книгозбірня. Розкіш побаченого вражала відвідувачів.

Диво-парк, розбитий навколо палацу, милував око неповторно чепурною кулісою шпилькової та листяної зелені, водограї вибухали кришталевими струменями у височінь, перетворюючи вологу мряку на срібну парчу, краплі води – на перли. Осіннє павутиння на гілках ставало муаровим, прив’ялі трави – розкішними гобеленами. Феєрія барв, як на полотнах видатних італійських живописців, оповивала все довкола п’янким запаморочливим духом. Так було в часи величі Речі Посполитої, свідком якої був замок, а творцем – його власники.

 

20 03 2017





 


Яндекс.Метрика