на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Георгій Почепцов, доктор філологічних наук, професор,
експерт з інформаційної політики та комунікаційних технологій

Нові механізми пропагандистської війни

Пропаганда створює нову дійсність. Населення починає дивитися на світ крізь «пропагандистські окуляри», які на нього наділи. Пропаганда може спотворювати дійсність або навпаки трансформувати її в бік позитиву, хоча в реальності це негатив.

Є відомий радянський приклад, коли після прекрасної життя у фільмі «Кубанські козаки», людина починає розглядати свою власну життя як виняток з правил, а не як правило. У військових є термін «управління сприйняттям». До того ж, осідлавши (активувавши) одні міфи, пропаганда тим самим автоматично блокує інші. Своїми комунікативними діями вона підсилює себе і послаблює противника/опонента.

У пропаганді всі три простору – фізичний, інформаційний, віртуальний – спрямовані на вплив на четверте простір – когнітивний, на розум супротивника/опонента. Можна пересувати війська (фізичний простір), розповідати про жахи у сусіда (інформаційний простір), бачити в ньому ворога (віртуальний простір), щоб переконати населення в необхідності військового втручання, навіть опосередкованого.

Пропаганда по суті своїй постійно зайнята приєднанням позитивного або негативного сенсу до фактичного повідомленням. Реально вона весь час працює з мета-рівнем. Будь факт їй цікавий тільки під кутом зору відповідності цьому мета-рівня, на якому розташований метанарратив, у відповідності з яким і інтерпретується все і вся.

Пропаганда мультимедийна: вона може брати свої «будівельні цеглинки» минулого, теперішнього або майбутнього, коли потрібно міняючи їх місцями. Вона може спиратися на фіктивне, розповідаючи про реальний. Щоб перемогти реальність, вона може будувати фіктивність, але таку яскраву і видовищну, що ніяка реальність не встоїть перед нею.

При цьому пропаганда робить такий відбір фактів, який би приводив споживача інформації до потрібного для пропагандиста думку. Як ще це вдається робити?

найважливішим і сильним механізмом є утримання свого наративу, а він є водночас відображенням своєї власної моделі світу, де ролі ворогів і друзів і подібні характеристики відображені дуже точно. У свій час Дж. Лакофф ввів поняття фрейму як способу ментальної організації. Можна застосувати цей тип для опису ситуації 2008 р. – Росія – Грузія (див. докладніше про цю війну у роботі А. Ілларіонова [1 – 2]) і 2014 – 2016 – Росія – Україна, розкривши тим самим пропагандистську конструкцію. До речі, Лакофф наголошував, що зовнішня політика все одно описується фреймами рівня людського розуміння політики. Наприклад, він вважає, що у демократів є уявлення про державу як про яке виховує батька, а у республіканців – як про суворого батька. Суворий батько в цій моделі може карати недбайливих дітей (країни в разі зовнішньої політики).

Фрейми двох воєн виглядають наступним чином:

http://informat.com.ua/wp-content/uploads/2017/05/screen_shot_2017-04-30_at_10.23.33_am.png

Саме на утриманні цього наративу будувалися заміни слів пропагандою. Звідси і беруть свій початок хунта, фашисти, нацисти, карателі, бандерівці для опису української ситуації першого року.

Пропаганда завжди робить акцент на асиметричному описіми сильні, слабкий супротивник. З цієї причини інформаційний потік вибудовується дуже однобічно: все, що є поганого про противника, і все, що є хорошого, про себе і своїх збройних силах.

Саме це пропаганда вважає проявом/вихованням патріотизму. Соціолог Е. Омельченко говорить, приміром, про феномен «скривдженого патріотизму»: «Це коли вкрай важливо незважаючи ні на що захищати образ своєї батьківщини. Багато тоді отримали можливість поїхати за кордон, у всіх компаніях з’явилися ті, хто був там — як турист чи на навчанні. Відкрився потужний потік інформації, в тому числі американське кіно, телепроекти, як, наприклад, MTV і телемости, почали відкриватися інтернет-кафе і т. д. І транслюється картина сильно била по самосприйняттю, самоповаги молодих росіян. Вишикувалася ціла захисна схема: тут у нас, звичайно, не дуже, зате у нас найкращу освіту, зате ми вміємо правильно відпочивати, зате російські душевні і сердечні, зате ми посміхаємося щиро, а не фальшивою, як американці. І цей ображений патріотизм ніяк не заважав вибирати західні культурні продукти — американське кіно, англійську рок-музику, скандинавський “метал” і т. д. ».

Це типовий приклад, масу яких використовують представники британської школи інформаційних операцій, коли кажуть, що молодий чоловік в Афганістані може розставляти протипіхотні міни проти британських солдатів, щоб зібрати гроші на навчання у Великобританії

до Речі, вона ж трохи розхитує ідею сплеску патріотизму в Росії: «Соцопитування про посилення патріотизму піддаються серйозній професійної критики. Я як соціолог можу сказати, що відповідь залежить від того, в якій формі задається питання. Від конкретної ситуації, від політичної атмосфери. Звичайне анкетування просто фіксує зовнішні прояви, якісь одномоментні реакції респондентів, а не копає глибоко. Люди часто хочуть приєднатися до більшості, щоб не виглядати маргіналами. Але якщо більш серйозно досліджувати проблему патріотизму — видно, що серед молоді існують різні думки».

Пропаганда, як, до речі, і конспірологія, роблять навколишній світ більш комфортним для людини, оскільки він стає більш зрозумілим. Інформаційний хаос, де індивідуальний людина втрачений, замінюється комфортним розумінням, де людина знову знаходить своє гідне місце. Всі недоліки тоді концентруються не у нього, а у ворога. Ворог стає такою ж центральною одиницею цього світу, як і герой. Ніж ворог буде подаватися сильніше, тим більша слава герою, який протистоїть такому потужному ворогові.

Соціальні мережі перехопили ту ж модель ворога, яка також активно присутня і в конспірології, де все теж пояснюється його підступами. Звідси наповненість гнівними коментарями окриками і образами, причому, напевно, більша половина з них іде від анонімів, які відчувають себе в повній безпеці, радісно поливаючи інших брудом.

Нещодавно прозвучали дані дослідження, згідно з яким Фейсбук і спілкування в соцмережах подовжують життя. Однак і Фейсбук, і соцмережі орієнтовані не на конфлікт, а на отримання інформації, що відповідає, а що не суперечить моделі світу людини. Звідси можна зробити висновок, що і пропаганда, відповідаючи моделі світу, робить віртуальний і комунікативний світ навколо людини більш комфортним.

Сучасні дослідники мислення підкреслюють, що людина посилено шукає причинно-наслідкові зв’язки навіть там, де їх немає. Цим користується пропаганда, створюючи помилкові причинно-наслідкові зв’язки. Людина приймає їх, у тому числі і для того, щоб не опинитися в меншості, оскільки пропаганда стверджує, що так думають всі, що стверджує Е. Ноель-Нойман у своїй моделі «спіралі мовчання».

Встановлювати такі помилкові причинно-наслідкові зв’язки дозволяє інструментарій заміни мови опису об’єктів. Як ви яхту назвете, так вона і попливе, – йдеться в дитячій повісті. Відповідно, назвавши кого-то «фашистом» (і далі за списком – «хунта», «нацисти», «бандерівці»), ви будете породжувати автоматичну негативну реакцію на нього, оскільки ця реакція вже була введена десятиліттями минулого пропаганди.

Сьогоднішній світ занурений в інформаційний хаос, людина перебуває в системі надлишку інформації на відміну від минулого, коли існував її дефіцит. Сучасна пропаганда використовує цю ситуацію, граючи в цю гру. Вона додає і додає різні свої версії події. Не дбаючи не тільки про достовірності, але і про те, що її сьогоднішня версія суперечить вчорашньої. У цьому немає нічого дивного, бо завтра може з’явитися ще одна.

Занурення в інформаційний хаос як інструментарій яскраво ілюструє висунення різних версій з приводу збитого Боїнга рейсу MH-17, тепер вже сумно відомого всім. Версій з експериментом в якості доказу дуже мало (див. один з них). Все в основному має розмовний характер, в результаті в хаосі втрачається достовірність кожної окремої версії, що і потрібно Росії як головного винуватця цієї події.

Стандартним інструментарієм пропаганди є реинтерпретация. Негативне може стати позитивним, а позитивне негативним досить легко. Умовно кажучи, навіть розповідь про вбивство можна перетворити на рекламне повідомлення, давши слово, наприклад, політику, який виступає за або проти продажу зброї. В одному випадку буде звучати фраза, що якщо б зброя продавалася вільно, жителі б могли себе захистити. В іншому – якщо б на руках не було б зброї, зменшилася б його застосування.

В принципі ця функція пропаганди в демократичних суспільствах реалізується інструментарієм спина з відповідною професією спін-доктора. Спін-доктор ” може «розгортати» подія в більш вигідну для комунікатора бік. Може утримувати увагу на подію і може інформаційно готувати наступ події. Все це функції, які точно так застосовні і до пропаганди.

Пропаганда бере з нейтрального повідомлення негативні характеристики та будує на їх базі новий, але вже негативне повідомлення. Причому пропаганда може це робити, навіть посилаючись на джерело для додання більшої достовірності.

Шляхом інструментарію відбору пропаганда утримує увагу на негативному або позитивному образі, адже всі повідомлення не можуть бути протиражированы. Береться тільки одне, потрібне для пропагандистських цілей.

Це давно відомий факт, що на екрані ми можемо побачити, умовно кажучи, один відсоток з того, що відбувається, а дев’яносто дев’ять залишаться тоді за межами нашої уваги. Але водночас, розповідаючи про подію, ми в змозі висвітлити лише один відсоток, все основне знову залишиться поза увагою.

Пропаганда в принципі може працювати і з фальшивими об’єктами, коли їй не вистачає реальних об’єктів.Наприклад, це були «розп’ятий хлопчик» на Донбасі, «зґвалтована дівчинка» в Німеччині, фальшиве німецьке посвідчення у Д. Кисельова, яких не було в дійсності. До речі, і будь-який реальний об’єкт при штучному додаванні в нього певної характеристики може поміняти свою «забарвлення».

Пропаганда породжує не тільки фальшиві об’єкти, але і фальшиві переходи:

·         фальшивий об’єкт – «фашист»,

·         фальшиве дія – боротьба проти фальшивого об’єкта,

·         фальшиве послання, яке описує фальшиве дію проти фальшивого об’єкта.

І найголовніше – версія пропаганди стає в масовій свідомості єдино можливою, оскільки завжди тиражується з допомогою телебачення, перетворюючись в мейнстрім, тим самим відрізаючи будь-які інші альтернативні інтерпретації.

Соціолог Д. Рогозін цікаво замечает: «В нашій системі політична поведінка — це перегляд телевізора, тобто прийняття влади через телевізійну картинку. Наш електорат часто дивиться на політиків не як на діячів держави — тих, хто приймає рішення, керує економікою, щось обіцяє і виконує ці обіцянки. Він не підходить до них з усією тією аргументацією, до якої, як правило, звертається наша ліберальна громадськість, а дивиться як на шоу».

Пропаганду важко класифікувати, оскільки вона кожен раз не та, за кого себе видає. Тим більше, що вона, як У. Еко писав про масової літератури, написана як пропагандистом, так і аудиторією одночасно. Саме тому вона завжди виглядає досить достовірною для аудиторії.

Пропаганда инерционна. Вона живе навіть тоді, коли «вмирають» джерела, які її утримували. М. Восканян пишет: «куди більший інтерес представляє категорія предметів, що створюються навмисно зовні “псевдо-радянськими”. З урахуванням того, що на дизайн зовнішнього вигляду та упаковки своєї продукції компанії-виробники витрачають чимало часу і, що ще більш істотно — чималі кошти, очевидно, що такий зовнішній вигляд своїм товарам вони надають, розраховуючи тим самим підвищити їх популярність у потенційних покупців, заздалегідь плануючи їх позитивну реакцію при погляді на ці товари. Поведінка бізнесу — лакмусовий папірець настроїв суспільства, смаки людей вивчаються численними маркетологами з ретельністю повноцінного наукового дослідження. І в даному випадку бізнес робить ставку саме на зовнішню символіку радянської епохи — цілком ймовірно, що синьо-жовто-сріблястий глазурований сирок з супермаркету на смак виявиться зовсім не таким, як його прадід за часів розвиненого соціалізму, на який він так разюче схожий».

Це говорить про те, що пропаганда дала паростки, які вже можуть жити самостійним життям. І це також говорить про те, що сучасна пропаганда на пострадянському просторі повинна прислухатися до інструментарію минулого, раз він виявився таким ефективним.

Пропаганда дуже сильна, особливо в тих випадках, коли її сприймають як єдино правильний опис реальності. Коли пропагандистська матриця зайняла своє місце в голові, її дуже важко зруйнувати, хоча б тому, що пропаганда постійно утримує свою матрицю, а спростування її носять спорадичний характер.

У наш час пропаганда трансформувалася в інформаційну війну і тепер опирається на більш серйозний інструментарій: від дослідження наративів до нейропсихології. Росія взяла в цю нову парадигму, напрацьовану до цього модель рефлексивного контролю, що розуміється як управління противником за допомогою управління його сприйняттям.

Ось взгляд на ситуацію в Криму американських фахівців з інформаційної війни: «як частини рефлексивного контролю Росія використовувала добре скоординований план заперечення-і-обману, іменований маскуванням, з допомогою використання “зелених чоловічків” для створення контрольно-пропускних пунктів і забезпечення безпеки в ключових позиціях в Україні. Ці зелені чоловічки оперували швидко і ефективно, не маючи відзнак. Це відсутність ідентифікації дозволило Росії заперечувати будь-який зв’язок з цими силами, які пізніше були визнані російськими військами. Контролюючи інформацію та маючи можливість заперечувати свою участь в окупації України під час ранніх стадій конфлікту, Росія розглядалася як зацікавлена сторона, а не як воююча. Це прямо забезпечувало російський погляд, що Західна Європа і Сполучені Штати не хочуть прямого конфлікту і не будуть наполягати на проблемі російської участі, коли воно буде виявлено. Здатність діяти у відносній секретності дозволило також Росії маскувати свої справжні бажані цілі. Діючи так, Росія створила ситуацію оцінки будь-якої дії як потенційно успішного для ворогів і спостерігачів, завдяки відсутності розуміння російських намірів».

Тільки сьогодні світ став розуміти реальні наміри російської сторони, що відбилося на посилення оборонного потенціалу всіх країн Європи, а також створення окремих структур з протидії пропаганді.

Це також пов’язано з новою тенденцією, яка прийшла з інтернетом, в якому з’явилося безліч маленьких правд, яка часто виявлялися неправдою, замість однієї правди. Ситуація війни породила нову професію – троля, точніше надала їй більш професійний і більше індустріальний вигляд.

Ось цікаві спогади та про свою роботу одного з російських тролів: «Наша робота будувалася так: ми приходили в офіс, сідали вп’ятьох в кімнату в 20 квадратних метрів і кожен день відписували по 200 коментарів і 20 новин-постів з різних фейкових сторінок. На “фабриці” неймовірно багато різних відділів і сайтів, куди пишуть ці відділи. В кінці 2016 року, точно знаю, залишалися відділи про Україну і про вибори в США. Про те, куди я писав, мені говорити заборонено підписаним контрактом».

І ще: «Нам дозволялося як завгодно псувати початкову інформацію, щоб її підлаштувати під те, що потрібно отримати. […] А ще нас дійсно багато. За моїми підрахунками, з нашого центру щодня в інтернет виливається більше 5 тисяч коментарів і постів. А це захаращує стрічку. Всім нормальним людям плювати як би, на це вже мало хто звертає увагу, але набридає, як спам свого часу».

При цьому дана робота не така проста, як здається. Людина сьогоднішнього дня більше залежить від інформації, ніж це було раніше. І він не дуже прагне перевіряти отриману інформацію на достовірність.

Професор Ст. Гонзалес говорит: «Фейкові новини завжди були з нами і завжди були про політику, наприклад, забруднити опозиційного кандидата, і про гроші, оскільки сенсаційні заголовки добре продають газети. І як тільки ми відійшли від системи медіа організацій, що користуються довірою, визнаних у цьому, справи пішли ще гірше».

Новим феноменом стало і те, що Росія, потрапивши під міжнародні санкції, намагається піти від них, посилаючи сигнали одноразові Захід, але в той же час зберігаючи свою військову присутність. Наприклад, зізнається в один з філософів агресії А. Дугін, його вже не хочуть випускати на телеекрани: «Наша поведінка – огидне. Почав вбивати – убий, не хочеш вбити – відійди. Просто Навіщо все поганить? Кажу Я, дивлячись ззовні, але там, всередині, ніхто цього не розуміє. У нас на цю тему заборонено говорити.

а Що означає «заборонено»? Пряма цензура?

— Мені заборонено з’являтися на деяких каналах, на деяких програмах. Я і так-то трохи зараз з’являюся. Але тут з-за того, що я відмовляюся прославляти цей геніально хитрий план, це потворність, оспівувати його як велику мудрість всіх часів і народів. Потворність і є потворність! Причому, злочинне, криваве, нечесне потворність. Коли я це кажу, мені кажуть, що я розкачую човен. А я правду кажу і нічого не розкачую. Я цілком прихильник Путіна, Росії, і в чомусь зворотному мене складно запідозрити. Але коли показують кінь і кажуть “це кішка”, я все-таки кажу – ні, це не кішка. При всій дикої любові до Путіна – ні».

Або А. Бородай обращается до уряду і президента Росії з проханням на законодавчому рівні виключити можливість екстрадиції на Україну воювали на Донбасі, підкреслюючи, що така практика екстрадиції вже є і реалізується.

Можливо також, що ці суперечливі сигнали є спробою Росії залишити за собою право вибору того чи іншого кроку, тому найбільш агресивні слова і справи забираються з поля зору масової свідомості. Тобто все це все одно чисто пропагандистські дії.

На сьогодні більше проблем світу несе не фізична реальність, а інформаційна та віртуальна реальність, яку хочуть направляти проти свого опонента. Фізична зброю змінилося інформаційним і віртуальним.

19 05 2017

http://informat.com.ua/uk/novi-mehanizmi-propagandistskoi-vijni/