на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Микола Песецький

Микола Песецький, Валерій Песецький

Українська криза:
Росія дає задній хід

Дуже схоже на те, що Владімір Путін у пресингу на Україну вирішив дати задній хід. За інформацією «Ехо Москви » сьогодні (13 березня – ред.) президент РФ провів закриту і неофіційну зустріч у Кремлі з тамтешніми олігархами. Можлива тема зустрічі: економічні наслідки введення санкцій з боку США та ЄС на адресу великого російського бізнесу.

Примітно, що сьогодні ж член президії Економічної ради при президенті РФ Алєксєй Кудрін в Петербурзі заявив, що зростання економіки Росії через санкції може бути нульовим. За його словами російські підприємства закредитовані в іноземних банках на 700 млрд. доларів. І вже сьогодні пішов процес зупинки кредитних ліній, заморожування інвестиційних проектів. Учасники ринку займають позицію вичікування. Чи стануть санкції щодо РФ жорсткішими, чи ні?

Якщо, так, то цілком очевидним є різке скорочення доступу до кредитних ресурсів американських і європейських банків з одночасним кардинальним їх подорожчанням. Адже, крім повномасштабного військового конфлікту в Україні, ніхто не забув заяв російського керівництва про можливу фактичну експропріацію активів і капіталів західних кампаній, як у крок у відповідь на подібні дії з боку США та ЄС.

За інформацією того ж «Ехо Москви» до прем'єра РФ Медведєву всі останні дні стоять «черги» представників великих російських корпорацій з одним питанням: про компенсацію втрат від відтоку капіталу, що вже намітився, і заморожування кредитних ліній.

Московська фондова біржа продовжує демонструвати падіння індексів і істотні втрати у вартості акцій блакитних фішок, таких як ВТБ, Газпром, Ростелеком, Норнікель, Ощадбанк Росії та ін. Рубель балансує на межі глибокого просідання і утримується виключно інтервенціями Центробанку.

До слова, аналітики, які з моменту першого обвалу котирувань російських кампаній стверджували, що це «спецоперація» Кремля для збільшення участі держави у великих кампаніях на «пільгових» умовах, забували відповісти на питання: а навіщо державі ці акції? Особливо, якщо президент РФ готовий одним розчерком пера вчинити за принципом : було ваше, стало наше.

Першим серйозним дзвінком, який засвідчив що пішло «переслідування» членів «сім'ї» Путіна став арешт українсько-російського олігарха Фірташа. Вісім років його вело ФБР і 13-го березня взяли. Сміємо припустити, що сей фігурант численних газових афер може розповісти про багатьо цікавих ньюнсів своїх взаємин з російськими газовими «баронами». Головним з яких є Владімір Владіміровіч. Втім, це одночасний сигнал всім тим, хто довгі роки носив по обидві сторони українсько-російського кордону горде "звання" олігарха про серйозність намірів керівництва США щодо виконання вже введених санкцій. Можливий інтерес Америки до арештанта може бути також пов'язаний з його причетністю до фінансування «Русского единства» у Криму і вигодовування сподвижників Аксьонова.

Знаковою стала заява глави Газпрому Олексія Міллера в Німеччині. Відеосюжет з короткого брифінгу показували «Вести» РТР. Однак, провідні інформагентства РФ поки про його заяву щодо України чомусь мовчать. Чому??? Так от, Міллер повідомив журналістам, що Газпром вентиль Україні перекривати не буде. Борг, в розмірі 1,8 млрд. доларів ну от зараз не вимагатиме. Передоплату вносити теж не потрібно. І все це, за словами голови Газпрому, допомога РФ братньому народу, з урахуванням складнощів в Україні. Особливий акцент Міллер зробив на порівнянні обсягів допомоги Україні з боку США та Росії. Перші, за його словами, у важку хвилину, видали гарантій на один мільярд. А ось Москва - шість, з урахуванням трьох Януковичу і тієї економії, що країна отримає за рахунок наданої знижки на газ. Можливо, главу Газпрому так повітря Німеччини сп'янило. Адже фактично мова йде про скасування газової «війни» з Україною. Тому, якщо зіставити заявлений обсяг споживання газу нашою країною цього року в обсязі близько 30 млрд. куб, які озвучив пан Продан і знижку близьку до 100 доларів за тисячу кубів, то виходить, що Міллер повідомив про збереження газової знижки Україні до кінця поточного року. Втім, ще не вечір. І на жаль, наші північні сусіди останнім часом поводяться за принципом: я господар свого слова. Я його дав, я його і назад взяв. Однак, тенденція на загал тішить.

Цілком очевидно, що РФ шукає підтримки у Німеччини проти США і готова, ймовірно, йти на поступки. Адже втрата газового ринку ФРН, поряд з українською, для Газпрому призведе до того, що акції останнього стануть нікому не потрібним сміттям. Після демаршів останнього в Європі всерйоз заговорили про повернення до розвитку атомної енергетики та відмову від газотурбінних електростанцій, паливо для яких і гарантував газовий гігант РФ. Не кажучи про те, що в США повним ходом йде будівництво 20 портових терміналів для експорту зрідженого газу.

Ще одним сигналом до можливого закінчення «холодної» війни Росії з Україною стала заява лідера «Українського вибору» Віктора Медведчука про те, що Віктор Янукович втратив моральне право вважатися главою української держави і має постати в Україні перед судом. Треба розуміти, що «голову» Віктора Федоровича також виставили на «аукціон» в нормалізації відносин Києва і Москви.

Однак, відкритим поки залишається питання про Крим.

Можливо, Кремль подає сигнали офіційному Києву про готовність сісти за стіл переговорів. І позначає те, що готовий нам віддати. Але взамін на що?

 

Автори аналітики Українського центру соціальної аналітики.

Ресурс "Хвиля"

 





 

Яндекс.Метрика