на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Лiлiя Шевцова

Як Росія повертає світ до очікування війни

Кримський «референдум» почав відлік нового часу. І для Росії, і для навколишнього світу. Давайте тільки уточнимо, що справа зовсім не в спробах Москви повернути Крим. Нікого в Кремлі не хвилюють права «російськомовного населення» - ні в Криму, ні на Південному-Сході України. Проблема престижу для Москви також радше питання другорядне. Так у чому ж справа? Та в тому, що в Кремлі, очевидно, усвідомили вичерпаність самодержавства. Україна, вийшовши на Майдан, стала для Кремля одночасно і фактором попередження, до чого все йде, і приводом для того, щоб спробувати зупинити неминуче. І ось що ми отримали в результаті російської агресії проти України:

1. Росія відтепер опинилася в міжнародній ізоляції, наслідки якої нам усім (як суспільству, так і елітам) ще доведеться відчути. При нинішньому керівництві Росія вже ніколи не буде членом західних світових клубів. Правда, Росія може заснувати свій клуб, і є два претенденти на членство в ньому - Північна Корея і Венесуела. Китай та Іран швидше за все спробують триматися подалі від російського лепрозорію.

2. В Україні, всередині Росії і на всьому пострадянському просторі російська влада спробувала знищити Майдан як альтернативу самодержавства. Зачистка Майдану як Абсолютного Зла стала її превентивною стратегією виживання.

3. Відтепер путінська Росія може існувати тільки як мілітаристська держава, яка невблаганно скочуватиметься до тоталітаризму з усіма його принадами.

4. Кремль більше не побоюється війни як способу вирішення своїх проблем і шантажу західної цивілізації.

5. Більше немає підстав сподіватися на мирну трансформацію самодержавства - зверху і через розкол еліт. Всі російські правлячі еліти несуть відповідальність за повернення Росії у минуле і за те, чим це повернення супроводжуватиметься.

6. Російська інтервенція в Україні ставить ліберальні демократії перед вибором: або прийняти путінський світопорядок, в якому більше немає «червоної лінії», або повернутися до стратегії стримування Росії. Захід не хоче першого і побоюється другого. Але вибір зробити доведеться.

 

Результат повернення Росії у минуле заздалегідь відомий. Як було визначено заздалегідь і результат кримського референдуму. Невідома поки ціна, яку ми заплатимо за цей історичний екскурс.

 

17 березня 2014 р.


 

Яндекс.Метрика