повернутися Ї-дискусія

Джерело: http://www.cupol.lviv.ua

22.05.2002

У червні українсько-польські стосунки будуть виправляти прем’єри і президенти обох країн

Незважаючи на ситуацію з польським цвинтарем у Львові, у червневому календарі україно- польських контактів “у верхах” заплановані зустрічі прем’єрів і президентів України і Польщі. Як повідомив сьогодні журналістам Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща в Україні Марек Зюлковські, “це має довести, що наша політика стосунків з Україною не закривається на питанні Личаківського кладовища”, передає кореспондент ForUm’y. За словами посла, наступного тижня прибуває до Києва міністр економіки Польщі пан Пєхота, який, зокрема, зустрінеться з міністром економіки та євро інтеграції України Шлапаком. Зюлковські зазначив, що зміст розмов між міністрами України і Польщі буде стосуватися передовсім підготовки зустрічі прем’єр-міністрів обох країн в Жешуві (Польща) 3 червня, коли має відбутися зустріч польсько-української змішаної комісії по економічному співробітництву. 21 червня у тому ж Жешуві відбудеться зустріч на найвищому рівні між президентом України Леонідом Кучмою та президентом Республіки Польща Алєксандром Кваснєвським. Керівники держав приїдуть у Жешув на V економічний форум. Польський посол також перерахував “питання, які польська сторона називає перешкодами для економічного співробітництва” між двома країнами. За його словами, це передовсім питання взаємного визнання сертифікатів і стандартів. По-друге, -- питання недостатнього влаштування інфраструктури на польсько-українському кордоні, по-третє, питання чорного списку підприємств, яке публікує міністерство економіки України. Важливими питаннями переговорів по співробітництву між Україною і Польщею Зюлковські назвав також питання створення “поясів розвитку” на кшталт “спеціальних економічних зон” поглибленого співробітництва між обома країнами, а також питання влаштування польсько-українського кордону.

Питання “кладовища “орлят” не відміняє стратегічний характер стосунків між Україною і Польщею, вважає польський посол

Ситуація з польським цвинтарем у Львові не вплине кардинально на україно-польські стосунки вважає посол Республіки Польща в Україні Марек Зюлковські. Про це, як передає кореспондент ForUm’y, посол повідомив сьогодні на прес-конференції в Києві, коментуючи заяву, зроблену президентом Республіки Польща Алєксандром Кваснєвським у Варшаві 17 травня. У заяві, розданій сьогодні українським журналістам, президент Квасьнєвський висловлює “сум і розчарування” з приводу “рішення українською стороною у справі військового Цвинтаря Львівських Орлят”. “Відмова від порозуміння, досягнутого в ході переговорів в грудні минулого року між властями Польщі і України не служить духові примирення та партнерства між нашими країнами і народами”, сказано в заяві. При цьому Кваснєвський також запевнив, що він зі свого боку “докладатиме всіх можливих зусиль, аби польсько-українські взаємини набули нової якості, якої до цього часу світ не знав”. Кваснєвський додав також, що Польща рішуче, як жодна інша країна, підтримує про європейські і проантлантичні устремління України. У свою чергу Марек Зюлковський підтвердив, що “тон польських коментарів дуже серйозний”, але він торкається “не так питання Личаківського цвинтаря, як власне ефективності польсько-українських стосунків”. “Для польських політиків це питання, наскільки двосторонні стосунки працюють добре, наскільки ми встигаємо налаштувати наше партнерство, щоб його справді можна було б назвати стратегічним”, -- сказав Зюлковські. Водночас польський посол сказав, що попри гострі коментарі ніхто в Польщі “не намагається шукати винних”. “Ми очікуємо вирішення цього питання Личаківського цвинтаря українською владою”, -- сказав посол.


21.05.2002

Міський голова Львова висловив жаль, що запланований візит президентів України та Польщі не відбудеться

Під час зустрічі з делегацією Національного військового інституту США міський голова Львова Любомир БУНЯК висловив жаль з приводу того, що запланований на 21 травня візит до Львова Президентів Польщі та України не відбудеться. Про це УНІАН повідомили у прес-службі Львівської міської ради. За інформацією прес-служби, Л.БУНЯК зазначив під час зустрічі, що на його думку, "ситуація, що склалася навколо відкриття меморіалу на Личаківському цвинтарі, не повинна позначитися на відносинах між Польщею та Україною". За його словами, між державами можуть виникати невеликі непорозуміння, але це не має впливати на їхню стратегічну політику. Л.БУНЯК підкреслив, що Польща і Україна є стратегічними партнерами. Сьогодні Польща є нашим найкращим сусідом, дружбу з яким ми дуже цінуємо, сказав він. За його словами, Польща потрібна Україні, але Україна такою ж мірою потрібна Польщі. Л.БУНЯК зазначив, що депутати Львівської міської ради прийняли те рішення, яке вважали необхідним, і його треба усім сприймати таким, яким воно є. Це рішення повинна поважати як польська влада, так і українська влада у столиці, підкреслив мер. Водночас, за його словами, обидві сторони повинні шукати шляхи до кінцевого вирішення питання. На думку міського голови Львова, два питання, що залишилися неузгодженими, українській і польській сторонам доцільніше було винести за рамки офіційного відкриття меморіалу 21 травня й вирішити їх згодом, не відміняючи візитів Президентів. У прес-службі Львівської міської ради УНІАН також повідомили, що на 21 травня Львівська міськрада не планує жодних заходів щодо відкриття польських військових поховань на Личаківському цвинтарі.

Мер Львова передумав відкривати Меморіал польським воякам?

Міський голова Львова Любомир Буняк поки не підписав рішення міськради від 16 травня, у якому передбачається відкрити польські військові поховання 21 травня. У той же час джерело в міськраді заявило агентству, що мер взагалі не збирається підписувати це рішення. Згідно з існуючим регламентом, міський голова повинен прийняти остаточне рішення - накласти вето або підписати рішення протягом місяця від дня його ухвалення на сесії. Якщо міський голова накладе вето, депутати мають повернутися до розгляду цього питання ще раз. Напередодні, під час зустрічі з делегацією Національного військового інституту США, Любомир Буняк заявив, що спірні питання, які залишилися не узгодженими, між Україною і Польщею, потрібно було винести за рамки офіційного відкриття "Кладовища орлят" у Львові 21 травня і вирішити їх пізніше, не скасовуючи візиту президентів Леоніда Кучми і Олександра Квасьнєвського. На його думку, ситуація, що склалася навколо меморіалу, не повинна відбитися на відносинах між Польщею і Україною. "Між державами можуть виникати невеликі непорозуміння, але це не повинно впливати на їхню стратегічну політику", - сказав Л.Буняк, підкресливши, що сьогодні Польща є "кращим сусідом України". Він підкреслив, що депутати Львівської міськради ухвалили рішення, яке вважали необхідним, і його треба всім сприймати таким, яким воно є. "Це рішення повинна поважати як польська влада, так і українська в столиці", - зазначив Л.Буняк. Як повідомлялося раніше, 16 травня сесія львівської міськради ухвалила рішення про відкриття польських військових поховань у відповідності зі своїм рішенням від 4 вересня 2000 року. Це рішення суперечить протоколу, підписаному між представниками України і Польщі в грудні минулого року без узгодження з міськрадою Львова (з боку України протокол підписав глава Держкомбуду Валерій Череп). Зокрема, за рішенням міськради на плиті могили невідомим воїнам повинен бути напис "Невідомим воїнам, полеглим за Польщу в 1918-1920 роках", у той час як протоколом передбачено, що після слова воїнам у напис потрібно вставити слово "героїчно". У рішенні міськради також не згадується про скульптури левів з щитами, на яких містяться написи "Завжди вірний" і "Тобі, Польща", які згадуються в протоколі; міськрада Львова вимагає на місці пам’ятників французьким піхотинцям і американським льотчикам встановити хрести, у той час як протоколом передбачається поновлення пам’ятників, зруйнованих у радянські часи; міськрада вимагає виконання написів на пілонах (великих квадратних колонах) також по-українськи (зараз вони виконані польською мовою) і з інформацією про місця, де загинули поховані там воїни. Рішення міськради викликало різку негативну реакцію як Києва, так і Варшави. Президент Польщі відмовився приїхати на відкриття польських військових поховань, після чого було оголошено про перенесення україно-польського самміту, призначеного на 21 травня, на невизначений час.


20.05.2002

Львівська міськрада підтверджує намір відкрити завтра польський військовий меморіал

Польський військовий меморіал у Львові все-таки планують відкрити завтра, незважаючи на те, що поїздка на цю подію Президентів України Леоніда КУЧМИ та Польщі Александра КВАСНЄВСЬКОГО зірвалася. Про це УНІАН повідомили сьогодні у прес-службі Львівської міської ради. За словами працівниці прес-служби, "депутати висловили свою думку з приводу відкриття в минулий четвер, і з того часу іншого рішення не приймали". Вона також сказала, що поки ніщо не заважає завтра відкриттю польського військового меморіалу на Личаківському цвинтарі у Львові.

Позиція президентів України і Польщі щодо відкриття польського меморіалу на Личаківському цвинтарі неадекватна, вважає Шкіль

Позиція Президентів України і Польщі щодо відкриття польських військових поховань на Личаківському цвинтарі у Львові неадекватна, вважає народний депутат України Андрій ШКІЛЬ. Як передає кореспондент УНІАН, сьогодні на прес-конференції у Львові він заявив, що Л.КУЧМІ не варто було вибачатися перед поляками за рішення Львівської міської ради, так само як А.КВАСНЄВСЬКОМУ його коментувати. Рішення міської ради, прийняте 16 травня, А.ШКІЛЬ вважає межею компромісу. "Усі депутати ВР від Львівщини погоджуються, що більш лояльного рішення бути не може", сказав він. А.ШКІЛЬ зазначив, що поруч від польських поховань стоїть пам'ятний знак загиблим Січовим стрільцям і на ньому немає слова "героїчно". "Виходить, що ті, хто вбивав наших прадідів, полягли героїчно, а Січові стрільці ховалися по кущах чи підвалах, - сказав А.ШКІЛЬ. – Я говорив з послом Польщі в Києві і він погоджується, що на українських і польських похованнях має бути приблизно однаковий напис".


18.05.2002

Львівська міськрада має взяти на себе відповідальність за ситуацію навколо Личаківського цвинтаря - МЗС України

Перенесення запланованої на 21 травня зустріч у Львові Президента України Леоніда КУЧМИ з Президентом Республіки Польща Александром КВАСНЄВСЬКИМ спричинено деякими питаннями, пов`язаними з відновленням меморіалу "Польські військові поховання на території музею Личаківський цвинтар", повідомили УНІАН у прес-службі Міністерства закордонних справ України. Як пояснили у прес-службі, у ході підготовки до відкриття меморіалу певні сили Львівської міської ради, які складають у ній більшість, та окремі суспільно-громадські діячі Львівщини зайняли позицію, яка не враховує загальнодержавні інтереси, тож саме ці сили і мають взяти на себе відповідальність за ситуацію, що склалася, вважають в МЗС. Надаючи великого значення подальшому поглибленню і зміцненню українсько-польського стратегічного партнерства, українська сторона впевнена, що згадане неврегульоване питання обов`язково знайде своє вирішення у найближчому майбутньому, наголосили у прес-службі МЗС України. Як повідомляв УНІАН, під час зустрічі 27 квітня 2002 року в Гуті (Івано-Франківська область) Президент Польщі А.КВАСНЄВСЬКИЙ та Президент України Л.КУЧМА офіційно повідомили, що відкриття т.з. "Цвинтаря Орлят" відбудеться у день 5-річчя підписання Декларації про примирення між Україною і Польщею - 21 травня. Але 17 травня стало відомо, що зустріч 21 травня у Львові відкладено на невизначений термін. Напередодні, 16 травня, депутати Львівської міськради підтвердили свою ухвалу від 2000 року про затвердження остаточного варіанту напису на братській могилі поляків на Личаківському цвинтарі: "Невідомим польським солдатам, що полягли за Польщу". Слово "героїчно" та "незалежність", на якому наполягала польська сторона, було викреслено. Польська сторона, тим часом, пропонувала напис: "Невідомим польським воякам, які героїчно полягли за незалежність Польщі". А.КВАСНЄВСЬКИЙ заявив польській пресі, що не поїде 21 травня до Львова, оскільки немає умов для урочистого відкриття меморіалу. А.КВАСНЄВСЬКИЙ зазначив на прес-конференції, що він "із сумом і розчаруванням сприйняв рішення української сторони". За його словами, відмова від попередніх домовленостей про порозуміння між владами України та Польщі "не слугує духові єднання і партнерства між нашими країнами і народами". За словами польського президента, поява вчорашнього рішення міської ради Львова спирається "на фальшиві ідеї", адже "принципами польської влади ніколи не було відтворення історичних проблем, які розділяють наші країни", або спроб принизити гідність українського народу. Він пояснив, що в даному випадку йдеться лише про увічнення пам`яті поляків, які поховані на українській землі, засвідчення історичних подій згідно із прийнятими у світі стандартами. Президент Польщі нагадав, що поляки намагаються керуватися тими ж стандартами у Польщі стосовно могил українців, і висловив сподівання, що українська влада зможе вирішити проблему Личаківського цвинтаря. За словами А.КВАСНЄВСЬКОГО, Польща очікує від української влади, зокрема Президента України, прем`єр-міністра та українського парламенту, що вони діятимуть у рамках виконання спільних угод і зобов`язань. Він нагадав, що Польща й Україна століттями жили пліч-о-пліч, і так само на цвинтарі пліч-о-пліч спочивають такі видатні діячі як Марія Конопницька, Іван Франко, Габріела Запольська, Мирон Кордуба, Омелян Огоновський та інші видатні українці і поляки. Активна робота з реконструкції польських військових поховань на Личаківському кладовищі тривала близько 8 років, її вела польська сторона.


16.05.002

Міська рада Львова не поступилася вимогам поляків

Візит польського президента Александра Квасневського до Львова опинився під загрозою після того, як вчергове зайшли в безвихідь переговори про кладовище польських орлят у цьому місті. Візит було заплановано на 21 травня, коли виповнюється 5 років з дня підписання україно- польської угоди про дружбу та співпрацю. Міська рада Львова вирішили залишити без змін свою ухвалу дворічної давності про зовнішній вигляд польських поховань і таким чином проігнорувала останні вимоги польської сторони. Суперечки головно стосуються надписів на символіки на могилі польських орлят, похованих на Личаківському кладовищі у Львові. Насьогодні з вірогідністю можна сказати тільки те, що міська рада вирішила відкрити польські військові поховання 21 травня, як про це домовилися минулого місяця президенти України і Польщі.