повернутися Ї-дискусія

ForUm 14 червня 2002

Поляки погодилися на “історичну” дискусію щодо “Кладовища орлят”

Пропозиції української сторони щодо реконструкції польського військового кладовища у Львові будуть вивчати у Варшаві історики і представники товариств колишніх львів’ян.

Про це повідомив секретар польської Ради охорони пам’яті боротьби й мучеництва Анджей Пшевозьник, коментуючи підсумки першого раунду двосторонніх переговорів, які відбулися на польсько-українському прикордонному переході Корчова-Краковець.

За його словами, сторони виявили бажання проводити конструктивний діалог. Разом з тим, наголосив він, на переговорах з українцями поляки не погодяться на зміну міжурядових договорів, підписаних чотири роки тому. "Можливостей для дискусії залишилося мало, однак вони існують", - передає слова Пшевозьника “Німецька хвиля”.

Українську делегацію на переговорах очолював голова міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій України Валерій Череп, польську - Пшевозьник.

Наступна зустріч запланована на 17 червня.

Як повідомлялося раніше, депутати Львівської міськради переважною більшістю голосів ухвалили рішення відкрити польські військові поховання ("Кладовище орлят"), не приймаючи при цьому вимог польської сторони. Згідно з вимогами, відсутніми в рішенні міськради від 4 вересня 2000 року, але зафіксованим в україно- польському протоколі в грудні 2001 року, на плиті могили невідомим воїнам повинен бути напис "Невідомим воїнам, героїчно полеглим за незалежність Польщі в 1918-1920 роках". У рішенні міськради напис не містить слів "героїчно" і "за незалежність", на чому наполягає польська сторона.

Крім того, польська сторона вимагає встановлення на кладовищі скульптур левів зі щитами з написами "Завжди вірний" і "Тобі, Польще", про що також не згадується в рішенні міськради. Міськрада вимагає на місці пам’ятників французьким піхотинцям і американським льотчикам встановити хрести, тоді як україно- польський протокол передбачає відновлення пам’ятників, зруйнованих в радянські часи; міськрада наполягає на виконанні написів на пілонах (великих квадратних колонах) по-українському (зараз вони зроблені польською) і з інформацією про місця, де загинули поховані там воїни.

У кінці травня в зв’язку з рішенням Львівської міськради президент Польщі Олександр Кваснєвський відмовився приїхати на відкриття меморіалу.