повернутися Ї-дискусія

ОБ’ЄДНАННЯ УКРАЇНЦІВ У ПОЛЬЩІ
ZWIAZEK UKRAINCOW W POLSCE

03-614 Warszawa, ul. Koscieliska 7; tel. 679-96-77, 679-96-95; fax 679-96-95;
e-mail: zuwp@post.pl

Варшава, 14 травня 2002 р.

Ч. ж. 341\02

Депутатам Львівської міської Ради

Вельмишановні пані й панове депутати!

Від імені Об`єднання українців у Польщі щиросердечно вітаємо Вас з перемогою у місцевих виборах та відкриттям сесії Львівської міської ради нового скликання. Переконлива перемога національно-патріотичних сил у Львові черговий раз засвідчує відданість львівських виборців ідеям української державності.

Ваша перемога вселяє нам, українцям у Польщі, впевненість у тому, що своєю працею Ви сприятимете зміцненню українсько-польських відносин. В свою чергу, це матиме позитивний вплив на ситуацію української громади у Польщі. Об`єднання українців у Польщі з вдячністю згадує допомогу органів міської влади Львова, надану перемиській громаді у справі гідного вшанування місць національної пам`яті українців у Польщі. Пам`ятатимемо і всебічне сприяння нашому шкільництву та корисну для української громади заангажованість львів’ян в питаннях підготовки та проведення Фестивалю української культури у Польщі. Ми глибоко переконані, що ця допомога надаватиметься нам і в майбутньому.

Відомо, що, не зважаючи на активність українсько-польських двосторонніх взаємин, на міжлюдському рівні залишились ще негативні стереотипи та упередження щодо нашого спільного історичного минулого. Історію не перепишеш, вона повинна бути відтвореною такою, якою була насправді. Водночас, залишаючи за кожним право власної оцінки історичних подій, ми повинні будувати наше спільне майбутнє.

Протягом останніх років Об’єднання українців у Польщі при допомозі українських державних чинників та громадських організацій доклало чимало зусиль, щоб у Польщі належним чином вшановувалися місця пам’яті борців за волю України періоду 1918–1920 та національно-визвольних змагань у 40-х роках. Багато з них знайшли свій вічний спочинок на території Польщі, зокрема, на цвинтарі в Пикуличах, де поховані воїни Української Галицької Армії та УПА з Бірчі та Лішної. Відомо, що робити це вдається також завдяки принциповій позиції польських офіційних осіб, які, незважаючи на протести окремих радикальних середовищ, уміють виконувати взяті на себе зобов’язання.

Зволікання з відкриттям місць пам’яті полякам в Україні, зокрема польського військового цвинтаря у Львові, підриває в очах польського суспільства авторитет тих політичних сил України, які щиро відстоюють українські інтереси на міжнародній арені.

Звертаємося до Вас з проханням виявити зваженість у прийнятті рішення в питанні відкриття польського військового цвинтаря, що заплановане на 21 травня ц.р., пам’ятаючи, що від цього залежатиме збереження позитивного образу України й доля українських євроінтеграційних устремлінь. Мудрою політикою у цьому питанні ми зможемо сьогодні спільно віддати шану пам’яті загиблих та померлих, а також відкрити перспективу жити в мирі та порозумінні для прийдешніх поколінь. Маємо пройти шлях до примирення через порозуміння, а порозуміння слід досягати через виважені компроміси, які зміцнюють взаємну довіру політичних партнерів.

Сьогодні ми відзначаємо 55-ліття акції “Вісла”, наслідки якої трагічно позначилися на долі нашої спільноти. Викликом часу є необхідність ліквідувати деякі її правові наслідки. Сприятиме цьому офіційна заява президента Польщі пана Александра Кваснєвського, який від імені Речіпосполитої висловив вболівання на адресу нашої громади. Віримо, що це початок складного процесу виправлення історичних кривд.

Хочемо в Перемишлі створити осередок документації рідних земель й пам’яті депортованих. Ми почали також здійснювати програму “Повернення”, яка має на меті зберегти історичну пам`ять серед молодого покоління українців у Польщі та зміцнити нашу присутність на Лемківщині, Бойківщині, Холмщині, Надсянні. У наших заходах прагнемо знаходити у Львові та на Львівщині надійних партнерів в органах влади та серед депортованих у 1944–1946 роках. Спільно зможемо зберегти від забуття наші історичні, культурні та релігійні традиції.

Шановні Пані та Панове!

Прийміть, будь ласка, наше звернення, як заклик до людей доброї волі, для яких є близькою ідея польсько-українського єднання та доля української громади у Польщі. Поляків та українців поділила трагічна історія. Однак ми одержали можливість спільно будувати майбуття. Використаймо цей історичний шанс.

Бажаючи усім Вам успіхів у благородній роботі для добра Львова й України,

залишаюсь з висловами щирої пошани

За Об`єднання українців у Польщі

Мирон Кертичак

Голова