повернутися ШУЛЬЦҐЕЙТ

Німецька Хвиля, 07.07.2005 http://www2.dw-world.de/ukrainian

Німецький режисер має намір відзняти ще один фільм про настінні малюнки Бруно Шульца

ХАЙФА. Гамбурзький кінорежисер Беньямін Гайслер має намір відзняти продовження документального фільму на тему настінних малюнків Бруно Шульца, які він знайшов у Дрогобичі 2001 року. Про це Гайслер заявив в інтерв’ю "Німецькій хвилі". З ним розмовляв Дмитро Каневський: За словами режисера, нова стрічка під робочою назвою "Втрачені малюнки" стане спробою глибшого осмислення подій, які відбулися після скандалу довкола вивезення мистецьких доробків дрогобицького митця. Як наголошує Гайслер, його фільм пропагуватиме необхідність пошуків історичного компромісу та примирення між українцями, німцями, євреями та поляками, чиї долі переплелися саме на дрогобицькій землі, де жив і творив Бруно Шульц. Проте митцеві бракує коштів для фінансування фільму: попри успіх попереднього фільму "Знайдення малюнків", зважаючи на поточну політичну ситуацію у Німеччині, одержати грант для початку зйомок дуже важко. Гайслер вважає, що фрески неодмінно треба повернути в Україну і відкрити у Дрогобичі музей Бруно Шульца, який стане найкращим символом примирення і визначною туристичною принадою. Втім, для цього, наголошує Гайслер, потрібні активні дії України та добра воля музею "Яд Вашем", де нині перебувають ці фрески.


Німецька Хвиля, 07.04.2005 http://www2.dw-world.de/ukrainian

Презентацію художніх творів Бруно Шульца відкладено

ЄРУСАЛИМ / ХАЙФА. В Ізраїлі керівництво єрусалимського музею ”Яд Вашем” вирішило відкласти презентацію настінних розписів митця Бруно Шульца, убитого нацистами в роки війни. Раніше ”Яд Вашем” обіцяв виставити відреставровані роботи Шульца у березні – квітні. Передає Дмитро Каневський:

Скандал довкола вивезення настінних малюнків польськомовного єврейського митця Бруно Шульца триває вже чотири роки, від того часу, як представники музею демонтували фрески зі стін колишньої вілли в Дрогобичі. "Яд Вашем" впродовж всього часу наголошував на законності своїх дій, тоді як українська влада вважає вивезення розписів перемитництвом i вимагає їхнього повернення. Речниця музею Ірис Розенберг повідомила ”Німецькій хвилі”, що фрески Шульца не можуть бути показаними публіці ”через технічні та адміністративні причини”. Натомість у ”Яд Вашем” вже експонується шульцівська картина ”Зачароване місто”. Чергове відтермінування показу фресок викликало негативну реакцію у членів польської делегації, які були присутніми на відкритті нових залів ”Яд Вашем”. Не виключено, що до рішення відкласти демонстрацію фресок, ”Яд Вашем” спонукала чітка позиція Мінкультури України, спрямована на повернення фресок.


Львівська газета, 24 березня 2005 № 52 (618) http://www.gazeta.lviv.ua

Весна без Шульца

У Єрусалимі виставлено відреставровані фрагменти стінопису дрогобицького митця Бруно Шульца.

Уперше ці твори представили ширшому загалові в новому музеї мистецтва Голокосту при меморіальному комплексі “Яд Вашем”.

Ця подія активізувала “приcпаний” скандал довкола незаконного вивезення фрагментів стінопису з України. Так, заступник голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон Світлана Шкляр повідомила, що служба та Міністерство культури звернулися до керівника закордонного відомства Бориса Тарасюка з офіційним проханням поновити зусилля, спрямовані на відновлення переговорів з ізраїльською стороною про повернення творів Шульца.

Світлана Шкляр наголошує, що може йтися лише про повернення фресок в Україну: “Їх вивезли контрабандою і мають повернути в Україну”. Після того, як склали юридичне обґрунтування, ізраїльська сторона погодилася, що стінописи перетнули кордон України незаконно, та звернулася з проханням надати ці твори в довгострокову оренду.

– Ми погодилися вести переговори лише після того, як фрески повернуть, – розповідає Світлана Шкляр. – В останньому їхньому зверненні зазначено, що треба дочекатися завершення президентських вибрів. Ті закінчилися, проте ізраїльтяни й далі мовчать. Тому ініціювали лист до міністра закордонних справ Бориса Тарасюка, щоб відновити цю справу. Немає жодного значення, чи твори Шульца перебувають у сховищах, чи виставлені в музеї. Їх мають повернути.

Проте в розмові з кореспондентом “Газети” директор меморіального комплексу “Яд Вашем” Авнер Шалев зазначив, що, на його думку, фрески потрапили в цю дуже поважну інституцію законно:

– Маємо офіційну згоду мерії Дрогобича та власників будинку, де були фрагменти стінопису. Коли фахівці “Яд Вашем” прийшли в цей дім, то знайшли живопис у жахливому стані, і ніхто на Західній Україні не знав про те, хто такий Бруно Шульц. Ми намагатимемося укласти угоди з урядами й України, й Польщі. Й усі мають залишитися задоволеними.

Натомість тодішній мер Дрогобича Олексій Радзієвський повідомив “Газету”, що не давав жодного дозволу, ба навіть образився, що його могли запідозрити в такому. Колишній голова міста зізнався, що про ситуацію з вивезенням стінопису довідався лише після того, як вибухнув скандал, а тепер вирішення проблеми, на його думку, вже не належить до компетенції дрогобицької громади.

На незаконності вивезення фрагментів стінопису наголошує і начальник управління культури міської ради Дрогобича Олег Яводчак: “Можу офіційно заявити: жодних офіційних паперів не давали”. Також він розповів, що на колишній віллі Ландау, звідки знято фрагменти стінопису, живуть ті ж господарі. Проте декілька фрагментів, які ще залишилися, вже зняли та реставрували львівські фахівці. “Вони в доброму стані та перебувають у музеї “Дрогобиччина”. Ми возили їх у Польщу, вони готові до експозиції. Але дуже просили б, щоб ізраїльські друзі повернули наші речі”.

Нагадаємо, фрагменти стінопису незаконно вивезли з Дрогобича в Ізраїль у травні 2001 року. Тоді працівники інституту “Яд Вашем” демонтували настінні розписи в приватному помешканні, господарі якого заявляли, що отримали за це винагороду в розмірі 100 доларів США.

Бруно Шульц – єврейський художник і письменник, який писав польською мовою, застрелений офіцером СС у Дрогобичі 1942 року.

Катерина Сліпченко, Вікторія Бондарчук


Фрески Бруно Шульца повинні повернутись в Україну

Галина Терещук

http://ukraine.radiosvoboda.org

Львів, 16 березня 2005 - Скандал довкола незаконного вивезення з України в Ізраїль у травні 2001 року фресок письменника, філософа, графіка Бруно Шульца знову спалахує з новою силою. В Ізраїлі відбулись урочистості з нагоди відкриття нового добудованого корпусу музею мистецтв періоду Голокосту при меморіальному інституті “Яд Вашем”. Там будуть вперше виставлені відреставровані фрески Бруно Шульца.

Така новина викликала обурення у мистецькому середовищі Львівщини. Адже саме з Дрогобича були вивезені фрески Бруно Шульца.

Настінні розписи були професійно демонтовані працівниками інституту “Яд Вашем” у приватному помешканні в Дрогобичі упродовж 3 днів. Господарі заявляли, що отримали винагороду 100 доларів.

Причетність до вивезення фресок Бруно Шульца заперечув тодішній мер Дрогобича, а нині керівник Партії регіонів на Львівщині Олексій Радзієвський. Однак, як зазначали очевидці, фрески вивозили на кількох мікроавтобусах з дипломатичними номерами, і колишні міські керівники Дрогобича прощались з працівниками інституту “ Яд Вашем”. За неофіційною інформацією, фрески перевозили через українсько-польський кордон за сприяння дипломатичних каналів.

Тарас Возняк, редактор культурологічного журналу “Ї” торік влітку був у складі офіційної делегації України в Ізраїлі. Тоді українська сторона пропонувала створити міждержавну комісію, аби з’ясувати ситуацію про повернення малюнків в Україну. Однак від того часу справа так і не зрушилась з місця. Тарас Возняк був здивований інформацією, що вивезені фрески будуть представлені публіці:

“У таких шанованих і поважних інституціях як “Яд Вашем” повинні виставлятись об’єкти, які були законно передані чи набуті цією установою, а ті, які з’явились там в результаті напівкримінальної чи кримінальної історії, понижують рівень самого “Яд Вашем”. Це має бути місцем скорботи, пам’яті жертв Голокосту. Натомість це місце стає елементом спекуляції і не покращує, на жаль, стосунки між народами”.

За повідомленням інформагентств, Міністерство культури звернулось до міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка з проханням відновити переговори з ізраїльською стороною щодо настінних розписів Бруно Шульца, а також міністерство ініціює створення певної робочої групи, щоб повернути незаконно вивезені фрески. Втім керівництво інституту “Яд Вашем” від першого дня заперечує, що розписи вивезені незаконним шляхом, і заявляє, що має офіційну згоду мерії Дрогобича та господаря квартири.

Тарас Возняк вважає, що Україна повинна домогтись повернення фресок в Україну, оскільки порушені міжнародні домовленості. А те, що “Яд Вашем” планує виставити розписи Бруно Шульга, Тарас Возняк називає провокацією скандалу, який виникне не лише в Україні, але й у Польщі. Адже Бруно Шульг, польський художник і письменник єврейського походження, був застрелений офіцером СС в Дрогобичі у 1942 році, а вивезені настінні розписи до казок братів Грімм – це останні малюнки Шульца.


Німецька Хвиля, 16.03.2005 http://www2.dw-world.de/ukrainian

Фрески Бруно Шульца виставляються у «Яд Вашемі»

ЄРУСАЛИМ. Відреставровані фрески дрогобицького митця Бруно Шульца уперше з часу вивезення з України будуть представлені публіці у новому музеї мистецтва доби Голокосту при меморіальному комплексі ”Яд Вашем”. У вівторок відбулося його урочисте відкриття після оновлення. Офіційні представники України заявляють, що наполягатимуть на поверненні фресок. Повідомляє Дмитро Каневський:

У коментарі ”Німецькій хвилі” заступник голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон Світлана Шкляр повідомила, що міністр культури Оксана Білозір звернулася до міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка з офіційним проханням поновити зусилля спрямовані на відновлення переговорів з ізраїльською стороною щодо вирішення майбутньої долі мистецьких доробків Бруно Шульца. Екс - голова МЗС України Костянтин Грищенко під час візиту до Ізраїлю торік виступив з пропозицією створення міждержавної комісії для вивчення можливості повернення фресок до України. В міністерстві культури таку можливість вважають оптимальною. Говорить Світлана Шкляр :”Позиція і наша , держслужби, і Мінкультури, - це утворити робочу групу, для вивчення цієї проблеми. По-друге, повернути ці фрески до України і після цього лише сідати і розмовляти про те, як і що може бути зроблено. Але те, що їх однозначно треба повернути як незаконно вивезені - це має статися”. Натомість директор меморіального комплексу ”Яд Вашем” Авнер Шалев заперечує факт незаконного вивезення фресок. За його словами, музей одержав офіційну згоду мерії Дрогобича та власника будинку, де були зроблені настінні малюнки. ”Яд Вашем” пропонує укласти угоду з Україною про увічнення мистецької спадщини Шульца. Одначе, в міністерстві культури України з такою постановкою не погоджуються і наполягатимуть саме на поверненні фресок, зазначає Шкляр. ”Я вважаю, що Україна має зайняти дуже гостру позицію. Є факт, встановлений факт, порушення як міжнародних домовленостей так і українського чинного законодавства. Тому вони мають бути повернуті”, - сказала Шкляр.


Шульц знову вдома

Львівська газета, 21.11.2003 (№ 297)

19-20 ЛИСТОПАДА 2003 р. у Дрогобичі відбулася зустріч українців і поляків із нагоди річниці смерті Бруно Шульца – такі зустрічі вже стали традиційними.

61-ша річниця смерті митця згромадила чимало визначних особистостей, які приїхали до Дрогобича на запрошення ректора Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, професора Валерія Скотного. Серед гостей були професор Владислав Панас із Люблінського Католицького Університету, доктор Адольф Юзвенко – директор Національного закладу ім. Оссолінських, професор Лешек Вайда з Академії мистецтв із Кракова, Кшиштоф Савіцькі – колишній Генеральний Консул РП у Львові, професор Валентин Вандишев із Житомирського державного педагогічного університету, Михайло Дейнега – директор Національного художнього музею з Івано-Франківська й інші.

Привітання учасникам зустрічі надіслав Єжи Фіцовські – один із найвидатніших шульцологів, який сказав знакові слова: “Після нещодавнього викрадення Шульц знову вдома”.

Найважливішою подією була спільна молитва у місці, де Бруно Шульца застрелив офіцер гестапо 19 листопада 1942 р. Спільний кадіш і католицька молитва також стали вже традиційними – саме у цей день і в цьому місці.

Ідея створення музею Бруно Шульца у Дрогобичі, після багаторічних дискусій і пертурбацій, нарешті дійшла до реалізації. Відкрито вступну версію музею в одній з аудиторій Дрогобицького університету – у колишньому вчительському кабінеті Шульца, біля майстерні, де він навчав гімназистів рисунку та ручної праці.

З ініціативи ректора Дрогобицького університету та його наукових працівників скликали міжнародну Музейну раду, склад якої затвердили під час міжнародної конференції “Шульц і Україна”, яка в середу та четвер відбулася в навчальному закладі. Її організатором є Полоністичний науково-інформаційний центр університету, очолюваний Ігорем Меньком.

Вступну версію музею відкрили під почесним патронатом Єжи Фіцовські, що для дрогобицького університетського середовища є великою честю. Учасники урочистості висловили переконання, що в численнішому гроні зустрінуться у Дрогобичі через рік, аби вшанувати пам’ять Великого Бруно.

Кшиштоф Савіцькі, екс-генконсул Польщі у Львові , Віра Меньок для “Газети” із Дрогобича