повернутися ШУЛЬЦҐЕЙТ

Випуск газети "Вільне слово" № 12 від 23-29 січня 2003 р.

Як чужинці готували фальшивку у центрі міста

Такі “кінодокументалісти” і святих зроблять антисемітами

Про те, як готуються фальшивки, не всі відають. А варто знати. Про одну з них, яку готували в центрі Дрогобича, ми розповімо. Бо свідками цього було чимало перехожих. На жаль, не всі звернули увагу...

15 січня близько обідньої пори на вул. Т.Шевченка поблизу кафе “У Фросі” розігрувалося цікаве дійство: три молоді чоловіки поклали на узбіччі вулиці плакат із зображенням Бруно Шульца, притрусили його снігом, притоптали і знімали на відеокамеру. Знайшлися дрогобичани, які поцікавилися таким відеозніманням. Зокрема, пані Ліда не стрималася і запитала: “Панове, а що ви робите?” Один із чоловіків польською мовою відповів, що то є наш письменник Бруно Шульц і, мовляв, ми знімаємо кіно про нього.

На те нагодився пан Любомир Сікора, якого теж здивував сценарій іноземного фільмування. Він запитав у них, що це означає? І знову почув у відповідь, що на плакаті зображений великий польський письменник, який жив у Дрогобичі, а ми знімаємо про нього кіно. Інший перехожий також обурився, встряв у розмову. Про те до його аргументів “кінодокументалісти” не прислухалися, робили своє далі. Правда, не так цинічно, а подалі від людського ока, перейшли у парк С.Бандери, де знову на одній із доріжок поклали плакат, притрусили снігом і продовжували знімати.

Не важко здогадатися, який сюжет може невдовзі з’явитися на телеекранах чи в кінозалах сусідніх країн. Без перебільшення можна твердити, що нас, дрогобичан, змальовуватимуть знову антисемітами, які, мовляв, ненавидять талант Бруно Шульца. Адже ті, хто це готує, належно підібрали місце для знімання. За розповідями окремих старожилів Дрогобича, саме поблизу нинішнього кафе “У Фросі” у 1942 р. гітлерівці застрелили Бруно Шульца. Тому й іноземні документалісти, якщо їх можна так назвати, обрали для знімання те місце. Ось, мовляв, та вулиця, де загинув польський письменник. Але в Дрогобичі його не шанують, не увіковічнили, а - топчуть... І справді по плакату із зображенням Бруно Шульца топтали, але не дрогобичани, а ті, хто готував фальшивку.

Прикро, що на той час, коли відбувалися зйомки, не було поряд правоохоронців чи працівників інших відповідних служб, котрі б могли б поцікавитися роботою іноземців. А втім і ми не маємо права бути байдужими до таких витівок чужинців у нашому місті. У Польщі собі б такого не дозволили. А в нас, у центрі міста, розігрували сценарій фальшивки. Згодом, зрозуміло, демонструватимуть світові: дивіться, як в Україні ставляться до Бруно Шульца. І своєю фальшивкою продовжуватимуть нас шельмувати.

Антін Янів