повернутися ШУЛЬЦҐЕЙТ

Високий Замок, 2002, 13 липня

“Ювілейна” сенсація

Невідому картину Бруно Шульца знайшли… у бібліотеці

Олександра ХАРЧЕНКО

Вперше експонується малюнок Бруно Шульца “Дві панночки на прогулянці”. Його можна побачити на виставці у Львівській галереї мистецтв, яку відкрили вчора до 110-ї річниці від дня народження цього видатного художника та письменника. Малюнок, виконаний олівцем у 1916 році, випадково віднайшов завідувач відділу мистецтв Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника Степан Костюк.

Як вважає Степан Павлович, це сенсаційна знахідка, яка становить мистецьку та історичну цінність. Він наштовхнувся на рисунок Бруно Шульца при опрацюванні колекцій, що зберігаються у відділі. Малюнок Бруно Шульца припадав пилом у закапелках бібліотеки з 30-х років. “Цей рисунок був у колекції польського колекціонера Павліковського, яку він передав бібліотеці, - розповідає Степан Костюк. - У відділі зберігається понад 80 тисяч гравюр та рисунків. Тож не дивно, що працівники бібліотеки не здогадувалися про існування малюнка Бруно Шульца. Коли я його знайшов, то вніс у каталог. А кілька днів тому до відділу звернулися працівники Львівської галереї мистецтв, які попросили надати для виставки книжки та документи, що стосуються Бруно Шульца.

Так малюнок “вийшов на світ”. Дотепер він ніде не видавався і не експонувався”.

Крім цього малюнка, як розповіла старший науковий працівник галереї мистецтв Наталія Філевич, виставлено п’ять відреставрованих фресок, які зберігаються у музеї “Дрогобиччина”. Це ті самі скандальні фрески за мотивами дитячих казок, виконані Бруно Шульцом у 1942 році (незадовго до смерті) на віллі Ландау в Дрогобичі, - “Котик”, “Дерево з пташкою”, “Невідоме”, “Принц з принцесою” та “Бабуся”. Нагадаємо, навколо цих настінних розписів, знайдених у травні минулого року, розгорівся міжнародний скандал. Частину фресок Шульца було нелегально вивезено до Ізраїлю. Решту малюнків відреставровано в березні цього року і передано на баланс музею “Дрогобиччина”.

На виставці також експонуються три картини з фондів Львівської галереї мистецтв. Це – “Автопортрет” (20-ті рр.), “Зустріч” (1922 р). та “Мадемуазель Цирк та її трупа”. А ще є десять аквафортів, виконаних Малгожатою Лещевською-Влодарською, з музею літератури ім. А.Міцкевича у Варшаві. Це копії робіт Бруно Шульца з циклу рисунків “Ідолопоклонна Книга”.

У виставці також демонструється обкладинка до нот, виконана Бруно Шульцом (з приватної збірки), рідкісні видання, листівки та література про митця з фондів відділу Львівської галереї мистецтв - Музею давньої української книги, Наукової бібліотеки національного університету ім. І.Франка та Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника НАН України.

А тим часом у Дрогобичі вчора урочисто відкрили меморіальну дошку на відреставрованому будинку на вул. Юрія Дрогобича, 12. Тут з 1910 по 1945 рр. мешкав видатний митець. Про це свідчить напис на дошці, виконаний трьома мовами: українською, івритом та польською. Адже мистецтвознавці наголошують, що творчість Бруно Шульца – це надбання трьох культур. Гранітну дошку виготовив дрогобицький скульптор Сергій Раппопорт, а її фундатором став доктор Олександр Шварц.

Як розповіла координатор проекту “Бруно Шульц і мультикультурна традиція Галичини” Ярина Боренько, з 12 липня до 19 листопада (в цей день виповниться 50 років від дня смерті) у Львові і Дрогобичі відбудеться цикл інформаційних семінарів та дискусій. Зокрема, йтиметься і про розвиток подій щодо скандального вивезення фресок до Ізраїлю.

А тим часом не обійшлось без скандалу...

На прес-конференції, що відбулася перед відкриттям виставки, присвяченої Бруно Шульцу, йшлося і про меморіальну дошку, відкриту у Дрогобичі. Польський громадянин, який сказав, що він вчитель, запитав, чому на урочистості в Дрогобичі не був присутнім хтось із офіційних представників Республіки Польща. Відповідав на це запитання Генеральний консул консульства РП у Львові Кшиштоф Савіцький. Він сказав, що люди, які виготовляли цю дошку, не проконсультувалися щодо її змісту. А в тому, що на ній написано, поляки вбачають брак пошани до їх символів, намагання узурпувати велику постать, яка належить світовій культурі. “Бруно Шульц - наша спільна спадщина і не можна монополію на неї присвоювати одному народу” , - сказав К.Савіцький. Незадоволення змістом дошки висловили вже у своїх повідомленнях і польські газети. А на дошці написано: Бруно Шульц був великим єврейським письменником і художником, майстром польського слова.