повернутися ШУЛЬЦҐЕЙТ

08.07.2002 №151(2281)

© Високий Замок - Інтернет версія

Олексій ДОРОФТЕЙ

Покровителі вивезення фресок Бруно Шульца залишаються в тіні

Натомість до річниці загибелі письменника та художника у Дрогобичі пофарбували фасад його будинку, а у Львові організують виставку.

Про подробиці викрадення частини малюнків Бруно Шульца, виявлених на колишній віллі шефа дрогобицьких гестапівців, громадськість, мабуть, вже не довідається ніколи. Якщо на початку хтось і припускав, що переправлення фрагментів настінного живопису в ізраїльський музей “Яд Вашем” відбулось без прикриття влади, то тепер в її причетності майже ніхто не сумнівається.

Незважаючи на всі вимоги й протести, дотепер не з’ясовано, яким маршрутом, через яку митницю вивезено вантаж. А ми хочемо імен і прізвищ... Виглядає на те, що головному організатору викрадення Марку Шрайберману і його українськими покровителям нічого не загрожує. Більше про подробиці викрадення, ніж дозволено знати, не довідаємось. Оцей цинізм і безсоромність найбільше гнітить.

Програмою підготовки до вшанування 60-ої річниці з дня загибелі Шульца, яке відбудеться 12 липня, передбачено відремонтувати фасад будинку, де жив Бруно Шульц. Міська рада видала кошти. Непримітна житлова споруда на вулиці Юрія Дрогобича в центрі міста тепер є підштукатуреною, пофарбованою. І іноземцям показати не соромно. 12 липня до однієї зі стін прикріплять пам’ятну табличку із текстом трьома мовами - українською, польською, івритом: “У цьому будинку в 1910-1941 рр. жив і творив видатний єврейський художник і майстер польського слова Бруно Шульц (1892 - 1942 рр.)”.

Поза вшануванням пам’яті не залишився і Львів. До міста Лева з Дрогобича відправлено врятовані реставраторами фрагменти настінного живопису. Мабуть, саме ці експонати викличуть найбільшу зацікавленість відвідувачів Львівської картинної галереї, де, починаючи з 12 липня, протягом місяця експонуватиметься дещо з того, що створив Шульц і що вдалося зберегти в Україні. Все це добре. Погано інше. Не припиняються плітки, новими подробицями доповнюються “версії” про Шульцове життя в Дрогобичі, його викладання в тамтешній гімназії. Художник став модним, про нього пліткують, він набуває шаленої популярності. Є два способи приховати істину. Її або замовчують або “заговорюють”. Таке враження, що Бруно знову не пощастило...

м. Дрогобич