повернутися ШУЛЬЦҐЕЙТ

150 тисяч поляків побачили фрески Бруно Шульца

Олексій ДОРОФТЕЙ

Високий Замок http://www.wz.lviv.ua 19.05.2003 №91(2523) 

Близько чотирьох місяців тривала виставка дрогобицьких фресок Бруно Шульца у Польщі.

Свого часу польські мас-медіа ревно відстежували подробиці скандалу, в центрі якого опинився колишній львів’янин Майк Шрайберман. Після сенсаційної знахідки два роки тому фресок Бруно Шульца в помешканні дрогобичанина Михайла Калюжного посланцям ізраїльського музею “Яд Вашем”(там тепер працює Марк Шрайберман. - О.Д.) вдалося знайти спільну мову з власником помешкання, внаслідок чого частина фресок опинилася за межами України...

Полякам, які шанують творчу спадщину Шульца, було цікаво на власні очі побачити фрески. Інститут літератури Польщі запропонував провести виставки у Вроцлаві, Гданську й Варшаві. У Дрогобицькому краєзнавчому музеї “Дрогобиччина”, де фрески зберігаються, ініціативу підтримали.

На виставках у трьох містах побувало близько 150 тисяч осіб! Таке враження, що протягом 4-х місяців країна жила під враженнями побачених фресок. У Варшаві керівник польського уряду Лєшек Міллер приїхав на виставку разом з українським прем’єром Віктором Януковичем, що перебував в його країні з офіційним візитом. Преса, радіо, телебачення постійно підігрівали інтерес до картин, присвятили їм десятки, а може, й сотні публікацій. Виставки названо “видатною подією в культурному житті Польщі”. Задоволені й у краєзнавчому музеї “Дрогобиччина”. Фрески зробили дрогобиччанам ім’я в Польщі. Якщо так піде й далі, віднайдені картини експонуватимуться і в інших країнах. Для “Дрогобиччини”, де коштів не вистачає на найнеобхідніше, це - наче манна небесна. Невідомо, скільки заробили на виставках польські музеї, а от “Дрогобиччині” дісталося близько 50 тис. гривень.