повернутися Ї: кордон

Німецька Хвиля, 07.10.2005 http://www2.dw-world.de/ukrainian

ЄС: Спільні кордони – спільні правила?

Наплив мігрантів у містах Мелілья та Сеута - це проблема не тільки Іспанії, а й усього Європейського союзу. Внутрішніх кордонів у Європі немає, а тому захист зовнішніх має бути справою всіх. Цього прагне Єврокомісія й ті країни, кордони яких штурмують нелегали. На практиці ж єдина міграційна політика ЄС поки далека від реалізації.

Безпека кордонів, прийом мігрантів та біженців – кожна держава-член ЄС вирішує ці питання самостійно, можливості Брюсселя обмежені. Але спроби запровадити спільну політику ведуться в Європі давно. На початку цього року Європейська комісія виступила з пропозиціями, як збільшити приток легальних мігрантів і запровадити єдині правила прийому біженців. Але деякі країни, в тому числі Німеччина, виступили проти. Міністр внутрішніх справ ФРН Отто Шилі категорично не погоджується з наміром запровадити загальноєвропейські правила прийому мігрантів.

Між тим південні країни – Іспанія, Італія та Греція, які приймають на себе головний удар нелегальної міграції з Африки та Азії, вимагають від Брюсселя збільшити допомогу. Поки що ЄС відрядив до Мелільї, Сеути та Марокко групу експертів, від яких очікують рекомендацій щодо укріплення кордону. Євросоюз готовий фінансувати посилення кордонів і створення в Марокко таборів для біженців, каже комісар з питань внутрішніх справ Франко Фраттіні:

„У принципі на допомогу Марокко надаються 40 мільйонів євро. Ці гроші мають піти саме на розбудову прикордонної інфраструктури”. 

Гроші підуть на рахунки марокканського уряду, як тільки з цією країною буде підписано угоду про так звану „реадмісію” – повернення мігрантів, що прибули через її територію. Переговори ведуться вже два роки. Говорить комісар ЄС з питань зовнішньої політики Беніта Ферреро-Вальднер:

„Важливо укласти угоду про реадмісію і створити засади для повернення людей”.

Іспанія і Марокко вже домовилися про двосторонню угоду, яка дозволить повертати назад біженців, більшість з яких – темношкірі африканці. У свою чергу Євросоюз прагне більш широкої угоди, яка дозволяла б депортувати також осіб без громадянства або біженців без документів. Такі угоди ЄС уже має з Албанією, Шрі-Ланкою та Гонконгом. Переговори ведуться з деякими іншими державами, в тому числі з Україною.

За німецьким прикладом об’єднана Європа прагне створити навколо себе пояс з так званих „безпечних третіх країн”. Це дозволить депортувати мігрантів та біженців туди, звідки вони прибули. Але така практика викликає критику правозахисних організацій, як от „Емністі інтернешнл”. Там кажуть, що наприклад, Італія вважає „безпечною країною” Лівію. Тисячі біженців, що потрапляють на південний італійський острів Лампедуза,  відправляють назад до лівійських берегів.

У Брюсселі розуміють, що реадмісія дозволить у кращому випадку вилікувати симптоми, а хвороба залишиться. Комісар із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер вимагає від свого іспанського колеги Мігеля Моратіноса конкретного плану покращання умов життя в африканських країнах, з яких іде наплив мігрантів до Європи.

„Мені шкода втрачених людських життів, і на мою думку, ми повинні приділяти більше уваги причинам такого трагічного становища. Ми маємо для цього хороший інструмент – політику сусідства, яку ми проводимо й по відношенню до Марокко”.

Близько півмільйона нелегальних мігрантів щороку намагаються дістатися до фортеці під назвою „Європа”. Скільком це не вдається, а скільком доводиться заплатити за спробу власним життям – невідомо.


Німецька Хвиля, 07.10.2005 http://www2.dw-world.de/ukrainian

Нелегали штурмують Європу

Останні події на півночі Африки нагадують апокаліптичний фільм, у якому сотні тисяч мігрантів намагаються прорватися до Європи. Поки що число нелегалів та біженців, які штурмують паркани іспанських міст Мелілья й Сеута, вимірюється сотнями. Але експерти попереджають про мільйони тих, хто готовий шукати кращої долі в заможній Європі.

Уже кілька тижнів світ слідкує за драматичними подіями на південному узбережжі Середземного моря. Мало не щодня сотні нелегальних мігрантів намагаються дістатися до іспанських міст Мелілья та Сеута - острівків Європейського союзу на „чорному” континенті. Для них ці два іспанські ексклави - найкоротший шлях потрапити в „рай”, яким в Африці вважається Європа. Великими групами нелегали лізуть через паркани з колючого дроту. Іспанська прикордонна поліція, озброєна кийками й щитами, не в стані зупинити таку навалу, каже речник профспілки:

„Гардія сівіль бачить перед собою проблему, за яку на нас хочуть перекласти чужу відповідальність. Нам бракує людей”.

На допомогу поліції уряд Іспанії відправив в Африку понад 400 солдатів, але відчутного результату це не дало. Спроби прорватися на іспанську територію не припинилися навіть тоді, коли паркан з колючого дроту підняли з трьох метрів до шести. Стріляти ж у нелегалів заборонено, каже іспанський міністр оборони Хосе Боно:

„До них не можна ставитися як до звичайних бандитів. Нікому не прийде в голову, що солдати повинні відкрити вогонь. Вони цього не зроблять, у них немає на це наказу”.

І все ж таки без жертв не обійшлося. За останній місяць при спробі нелегально перетнути іспанській кордон у Мелільії та Сеуті загинули 14 африканців. Когось застрелили, когось затоптали. Хто стріляв - заза з’ясовують. Іспанці кажуть, що постріли були з марокканського боку.

Тим часом, намагаючись запобігти повторенню штурмів у майбутньому, іспанці тепер будують третій вал з колючого дроту. Зводити бетонну стіну вони не хочуть, бо це нагадуватиме Берлінський мур. До того ж  Європа намагається уникнути іміджу справжньої фортеці. Але чи допоможе новий паркан - є сумніви, каже голова уряду Мелільї Хуан Хосе Імброда:

„А якщо вони стрибатимуть і через третій паркан, то ми що – будуватимемо четвертий? Рішення проблеми не у фізичних бар’єрах, які ми зводимо. Рішення полягає в співпраці з боку Марокко. Адже не варто забувати: ці люди стрибають до нас не з Нігерії, а з Марокко”.

З Марокко вдалося домовитися. Уряди в Мадриді й Рабаті вирішили реанімувати стару угоду про повернення нелегальних мігрантів. Тепер Марокко приймає назад не тільки своїх нелегалів, а й тих, хто скористався її територією для транзиту в іспанські міста Мелілья та Сеута. Отже, іспанці отримали можливість депортувати непроханих гостей і не забарилися цим скористатися. В четвер до Марокко відправили першу групу - 70 чоловіків. За даними поліції, це вихідці з Центральної Африки.

Правозахисники були не в захваті від такої оперативності. Міжнародна організація „Емністі інтернешнл” виступила з критикою іспанських властей, заявивши, що вони порушують умови Конвенції ООН про біженців. Ті нелегали, на батьківщині яких порушуються права людини, при поверненні ризикують своїм життям. З іншого боку, визнають представники „Емністі інтернешнл”, більшість тих, хто в ці дні намагався незаконно перетнути іспанський кордон у пошуках кращого життя, не мають підстав на отримання статусу біженця.

Таких у бідних країнах Африки багато. Тому експерти ООН радять дуже серйозно ставитися до інцидентів у Мелільї та Сеуті, оскільки вони можуть повторитися у набагато більшому масштабі. За деякими оцінками, мільйони потенційних мігрантів тільки й чекають слушного моменту, щоб потрапити в Європу. Якщо умови життя в Африці продовжуватимуть погіршуватися, втримати їх від цього бажання буде нелегко.