повернутися Ї: кордон

Шенгенські візи за 700 євро

Високий Замок, 13.03.2008 №47(3696) http://www.wz.lviv.ua

Сюзанна БОБКОВА

Довкола Генерального консульства Республіки Польща у Львові знову розгорілися пристрасті. Для того, щоб отримати Шенгенську візу, українцям потрібно спочатку зареєструватися на офіційному сайті консуляту.        

Але вже протягом місяця “достукатися” до поляків майже нереально – доступ до реєстрації в Інтернеті заблоковано. До редакції газети “ВЗ” знову “посипалися” телефонні дзвінки. З проханням допомогти у вирішенні проблеми до журналістів звернувся Іван Палюх, приватний підприємець, який біля консульства у трейлері надає інформаційні та ксеро-послуги. Він стверджує, що винні у блокуванні інтернет-сайту поляки. Отже, кореспондент “ВЗ” вкотре працювала біля польського консульства...

Те, що відбувається на площі біля консуляту, не може не обурювати. Місцеві й закордонні журналісти неодноразово звертали увагу на те, що українці не можуть у цивілізований спосіб отримувати візи. Люди вистоюють у “живій” черзі впродовж кількох діб, ночують в автомобілях на парковках, на вокзалах або ж у брамах в центрі міста… У той же час біля консульства промишляє “бізнес-компашка”, яка за гроші надає послуги - від заповнення анкети до видачі клієнту на руки Шенгенської візи… Кому вигідний цей бардак?

Жителі Львова й області сподівалися, що, зареєструвавшись в Інтернеті, можна буде швидко і “безболісно” отримати візу. Не так сталося, як гадалося… Доступ до реєстрації на сайті консульства відкривається лише на три – максимум шість хвилин щодня (близько десятої години ранку).

Підприємець Іван Палюх каже, що польське консульство контролює “точки” (або ж якісь бази, сервери), з яких вони реєструють охочих отримати візу – решта комп’ютерів блокується… Це знущання над людьми, які під дощем і снігом, в холод та спеку змушені стояти на вулиці під парканом консульства, каже Іван Палюх. А з вікна на українців дивляться радісні фізіономії поляків…

Люди, які не змогли зареєструватися в Інтернеті, утворили біля польського консульства живу чергу… У списку черговиків, який у вівторок контролював якийсь чоловік, було записано 929 осіб. Через півгодини їх кількість збільшилася до 972. Натомість поруч із ними вишикувалася інша колєйка. У ній стояло вдвічі менше людей, чотириста “щасливчиків” – тих, хто все-таки зміг записати свої дані на заповітному сайті…

Чоловік із останньої черги розповів кореспонденту “ВЗ”, що зареєструватися у Львові нереально. Мовляв, сайт консульства хтось блокує, а от у районі це зробити легше (?!). Знайомий вчитель з Самбора допоміг йому у цьому. За послугу він заплатив 50 грн. Чоловік погодився б викласти з кишені і 150 грн., тільки б його прізвище “втиснули” на інтернет-сайт…

“Черговики” кажуть: якби консульство щодня реєструвало тисячу людей, “живі” черги б зникли. Розпитую у людей, хто може за гроші мене зареєструвати на сайті консульства. Мовляв, терміново потрібно поїхати до Польщі на вихідні. “Підприємці - нелегали” з’являються наче з-під землі… За інтернет-реєстрацію “бізнесмени” просять 250 грн. (треба лише залишити свої дані), за заповнення анкети – 25 грн., медична страховка коштує 30-60 грн.

Наштовхуюся на чоловіка, який також шукає спосіб, як оминути довжелезну чергу. Показує мені жіночку у чорній бейсболці (вона сидить у “бронзовому” “фольксвагені”), яка може зробити шенгенську візу навіть без реєстрації за 500 євро (!). Інший “ділок” надає таку послугу вже за 700 євро… Мій випадковий “знайомий” каже, що “підприємці” вимагають завдаток – 350 євро. Щоправда, немає гарантії, що вам не підсунуть “лівак” або “підприємець” не зникне з грошима. Товаришам мого знайомого, наприклад, на кордоні анулювали такі візи…

А тим часом…

Послуги з інтернет-реєстрації у Львові також надають поштові відділення “Укртелекому”. За одну хвилину в Інтернеті треба заплатити 07 коп. Поки оператор буде вводити ваші дані, мине максимум хвилин десять. Отже, ви заплатите 70 копійок + послуги оператора. Разом не більше 5 грн.

Оператор поштового відділення № 11 (на вул.І.Франка) пані Марія каже, що протягом місяця вони не зареєстрували жодної людини. Натомість навпроти пошти у магазині “Білизна, парфуми” (вул. І.Франка, 104) людей реєструють. Там за послуги хлопці беруть 250 грн.

Кореспондент “ВЗ” вмовляла підприємців у цьому магазині допомогти з реєстрацією, але мені відмовили. “Якби ми могли вас зареєструвати, то були б мільйонерами”, - зауважили вони. “Приходьте після 23 березня (тобто після “польського” Великодня), хоча гарантій ніяких не даємо. Ви ж розумієте, це гроші консульства”…

Коментарі для «ВЗ»

Вєслав ОСУХОВСЬКИЙ, Генеральний консул Польщі у Львові

Маємо поважні проблеми з Інтернетом: всі громадяни “кинулися” реєструватися на сайті… Ми зробили “живу” чергу, українці нарікають, повернулися до реєстрації через Інтернет – знову не задоволені. У всьому винні ці “будки”, які стоять біля консульства. Щойно ми починаємо видавати вільні місця для реєстрації, вони “розбивають” сайт і продають номерки. Тому ми блокуємо програму, бо вони цілими днями сидять у трейлерах, і забирають усі 70 місць, які ми видаємо щодня…

З одного комп’ютера не можна зареєструвати, наприклад, 200 осіб, існують обмеження. А контролює реєстрацію на сервері не польське консульство у Львові, а Міністерство закордонних справ. Навіть у Києві не можуть дати собі із цим раду…

Щоденно ми видаємо лише 70 віз, а потрібно - 2500. Окрім того, варто збільшити кількість консулів. У нас працює лише семеро осіб, а потрібно 30.

Кшиштоф ТУЛЕЯ, віце-консул Генерального консульства РП у Львові

Бувають дні, що інтернет-реєстрація працює навіть не шість хвилин, а лише чотири. Тому що багато охочих заходить на сайт. Ми дослідили, що за одну секунду роблять спробу зареєструватися 80 людей. З таким повідомленням, про яке ви розповідаєте, я особисто не стикався. Навіть не уявляю, що це може означати. Треба про це запитати в Міністерстві закордонних справ. Скільки консульство видає віз щодня? Ця кількість є різною, залежно від того, скільки людей працює в консульстві. Працівників нам не вистачає.