повернутися про нас пишуть:

№4 серпень 1998

„Розмова про кордони": переосмислення реалій минулого

Уже другий рік триває проект між Фрайбурґом та Львовом „Розмова про кордони" - про те, що розділяє нації у ментальному та фізичному сенсі.

Верхній Райн та Галичина належали в минулому до імперії Габсбургів, а нині їх перерізають німецько-французький та польсько-український державні кордони. Обидвом регіонам добре відомо, що таке міжетнічні суперечки та війни. Проте зараз німецько-французький кордон практично не існує. Переїжджаючи з Німеччини до Франції, можна зауважити хіба табличку з символом ЄС та надписом „La France". Наївно було би думати, що минулі конфлікти канули в небуття, однак сьогодні знайдено можливості вирішення колишніх протистоянь, і вони можуть послужити прикладом для інших. Натомість між Україною і Польщею існує ціла система відмежування з колючим дротом та довгими чергами бажаючих потрапити з однієї країни в іншу, а ще міцніші кордони існують в ментальності поляків та українців.

Переосмислення реалій минулого, пошук шляхів подолання міжетнічних бар'єрів у фізичному та ментальному сенсі - ці проблеми стали ядром проекту „Розмова про кордони", що був започаткований у 1997 році між Львовом та Фрайбурґом. Автор ідеї - фрайбурзький журналіст Вальтер Моcсманн. Його підтримали місто-побратим Львова Фрайбург, Фундація ім. Гайнріха Бьолля, представником якого виступив Вальтер Кауфманн, та незалежний культурологічний часопис „Ї" (головний редактор Тарас Возняк). За цей час уже відбулися дві конференції-„розмови" у Фрайбурзі та Львові, присвячені німецько-французьким та польсько-українським взаєминам. У формі регулярних дискусійних зустрічей у львівській ратуші „Розмова" триватиме ще до кінця 1998 року. Організатори планують створити на основі цього обміну досвідом своєрідний центр, який би займався проектами регіональної співпраці.