на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Павло Правий

Путин vs Скрипаль:
не все так однозначно?

Путін готовий піти з Донбасу. Зовсім. І саме це може бути причиною отруєння невідомими особами колишнього агента російських спецслужб Скрипаля та його доньки. І це не першоквітневий жарт.

На перший погляд, тут все зрозуміло: Путін санкціонував атаку на колишнього російського розвідника. А хто інший?

Однак не поспішаймо робити висновки. В політиці будь-який крок керується передусім доцільністю. Всюди є причинно-наслідкові зв’язки – їх треба лиш побачити. У випадку із Скрипалем жодних причин аби його убивати Путін не мав.

Це знов-таки не першоквітневий жарт. Хто такий Сергій Скрипаль? Колишній полковник ГРУ, засуджений в Росії за державну зраду. У 2010 році він отримав помилування від тодішнього президента Росії Мєдвєдєва і його було обміняно на одного з американських розвідників.

З того часу Скрипаль жив в Англії, мав британське громадянство, але (і це дуже цікаво) не втративши громадянства російського. Скрипаль не вів активної політичної діяльності, не виступав проти Путіна. Так за що ж його прагнули вбити?  Невже Путін не розумів всіх наслідків? Сумнівно, що Путін навіть пам’ятав про Скрипаля.

https://sobytiya.net/wp-content/uploads/2018/03/%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D1%8C-1-740x357.jpg

І тут ми мусимо виловити версію, яка може пояснити те, що відбулося з колишнім російським полковником ГРУ. Путін дійсно наважився на те, щоб піти з Донбасу. Більше того – існують певні ознаки того, що в Кремлі почали готуватися до «Рейкявіка-2», тобто капітуляції перед Заходом. Ось лише те, що лежить на поверхні.

По-перше, одразу після того, як Путін обрав себе на черговий термін сидіння в Кремлі, було запущено тему помилування Сенцова та Кольченко. З такою ініціативою звернулася до Путіна його «спаринг-партнер» на виборах, донька людини, яка привела Путіна в політику – Ксенія Собчак. І Владімір Владіміровіч обіцяв розглянути це питання.

По-друге, практично одночасно з цим в інформаційній простір було вкинуто чутку про те, що в наступному уряді, котрий сформує особисто (а як інакше) Володимир Путін не буде Лаврова. Офіційно це виглядає як бажання багаторічного міністра іноземних справ. Насправді абсолютно не виключено, що це варіант знаменитого «Я устал, я ухожу».

Чому це важливо? Це може бути чітким сигналом Заходу: ми готові не «перезавантаження». Тому й прибираєтья одіозний Лавров, з яким давно уже жоден порядний європейський політик і дипломат не вітаються.

По третє, заява самого Путіна, який погоджується на передачу окупованих РФ територій на Донбасі під міжнародний контроль. Заяви такі лунали ще з осені минулого року, але тоді Кремль ще торгувався щодо умов: де розташовуватимуться миротворці, їхній статус; намагався продавити вибори раніше, ніж вихід миротворців на кордон з Росією. Зараз очевидно все це з порядку денного знімається.

Більше того, Кремль іде далі миротворців. Путін заявив про готовність передати окупований Донбас під контроль тимчасової міжнародної адміністрації. Про це повідомив американський журнал Time 19 березня, тобто наступного дня після виборів в Росії. Але ж очевидно, що отримав журнал ці відомості принаймні на день-два раніше.

І тут в цей поступовий, важкий, тягучий процес мирного врегулювання та спроби «перезавантаження» стосунків із Заходом втручається якась третя майже потойбічна сила й здійснює атаку на Скрипаля і його доньку. Та ще й у спосіб, через який постраждали інші громадяни Великобританії. А щоб уже напевне – було зроблено «контрольний постріл» - за тиждень в Лондоні невідомі убивають ще одного колишнього громадянин Росії і друга Березовського – Миколу Глушкова.

Все це дуже схоже на масштабну спецоперацію. Причому Скрипаля і Глушкова убивали не для того щоб убити. Путіна «підставляли».

Хто? Очевидно ті особи та сили в Росії, які проти «капітуляції перед Заходом». Ті, хто робить ставку на продовження війни на Донбасі й нову Холодну війну.

Це не означає, що Путін є миротворцем і персонажем в цій драмі позитивним – абсолютно ні. Всі епітети, якими його нагороджують українці, він заслужив з перебором. Але в цьому конкретному випадку, можливо (можливо!) він якраз не винен. Надто все демонстративно. Надто підкреслено.

Чи могли «бояри» із російських спецслужб підняти таємний бунт проти царя? Запросто. У веселій історії Московії-Російської імперії-СРСР-Російської Федерації безліч прикладів.

Чи розуміє це Путін? Він не розуміє – він ЗНАЄ. Тому й «розігнали» скандал навколо трагедії в Кемерово – треба було затулити те, що відбувається на зовнішньополітичному фронті.

Чи розуміють це на Заході? Очевидно, що так. І там використали це по-своєму. З одного боку зараз іде страшний тиск на російського президента, а з іншого, перед ним не закривають двері. Загалом реакція на отруєння Скрипаля, була жорсткою, але не жорстокою.

Тож продовжуємо уважно слідкувати за подіями. Скоро стане зрозуміло наскільки ця версія «теорії змов» реальна. Маркерами слугуватимуть кадрові рішення Путіна, передусім в дипломатичному корпусі, серед військових та керівників спецслужб.

Цкавим виглядає і той факт, що Сергій та Юлія Скрипаль залишилися живими. Зазвичай, якщо російські спецслужби когось вбивають, то роблять це зі 100% результатом…

ПАВЛО  ПРАВИЙ

1 04 2018

http://pavlopraviy.blogspot.com/2018/04/vs.html