на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Юлія Забєліна

Кремль готує Україні кілька сценаріїв:
чого чекати наступного року

До українських виборів 2019 року готуються не тільки всередині країни, але й у найближчому зарубіжжі. Російська Федерація, яка з року в рік намагається впливати на волевиявлення українців, уже розробляє стратегію з розколу суспільства і опрацьовує проросійськи налаштований електорат. В тому, на які сценарії може зробити ставку Кремль і як чинна українська влада може використати тему РФ у власних інтересах, розбирався "Апостроф".

 

Про наміри Росії втручатися у вибори в Україні вітчизняні політики й експерти почали говорити ще задовго до старту виборчої кампанії. Не оминув цю тему і президент Петро Порошенко, який на початку квітня заявив, що побоюється впливу РФ на голосування за президента і новий склад парламенту в 2019 році.

"Світ повинен запропонувати рецепт для протидії російському втручанню в будь-які вибори, зокрема російському втручанню в українські вибори. У найближчі два роки в західних країнах пройде понад 20 виборчих кампаній. Наприклад, вибори до Європейського парламенту, які будуть мати надзвичайний вплив на майбутній склад Європейської комісії, або президентські і парламентські вибори в Молдові, Литві, Україні", - заявив Порошенко.

За даними координатора групи "Інформаційний спротив" Дмитра Тимчука, Кремль дав розпорядження розпочати активну підготовку до "роботи" з українцями, в тому числі на окупованих територіях і в самій Росії.

"Російська сторона розраховує організувати "кероване голосування" в РФ, паралельно проводячи активну "передвиборну роботу" в Україні. В останньому випадку, за попередніми оцінками, Кремль розраховує на підтримку не менше двох мільйонів проросійськи орієнтованих і чутливих до кремлівської пропаганди громадян України", – написав Тимчук на своїй сторінці в Facebook.

Також, за його інформацією, путінська адміністрація доручила політтехнологам оцінити електоральний потенціал жителів окупованих районів Донбасу, щоб мобілізувати їх для голосування за потрібного Москві кандидата в президенти України.

У політичних та експертних колах впевнені, що робота з втручання у вибори в Україні почалася давно.

"Росія приховано фінансує як праві, так і ліві партії та створює поле для розкачки населення. Деякі акції наших крайніх правих і крайніх лівих іноді з точки зору політичної боротьби абсолютно нелогічні, а з точки зору провокації суспільства – так. У 40-50-х роках у підручниках КДБ це називалося "використанням корисних ідіотів". Ось в Україні використовують і будуть використовувати корисних ідіотів", - прокоментував "Апострофу" експерт "Українського інституту майбутнього" Ігар Тишкевич.

Крім "корисних ідіотів", на думку аналітика, Кремль буде спиратися в Україні на кілька сил – проросійськи орієнтованих людей, сили, які мають бізнес-інтереси в Росії та впливові медіа, які будуть розхитувати політичну і соціальну ситуацію в країні. І на додаток до цього, ймовірно, Москва спробує використати вплив з-за кордону. "Росія може через дружні до неї політичні партії в Європі намагатися або посилати сигнали, або протидіяти певним проявам української політики, що в результаті також буде впливати на вибори", - вважає Тишкевич.

Однак, як вважають у політикумі, Кремль не вигадав ніяких нових стратегій для втручання у внутрішні справи України.

"У них немає нічого нового, крім 9 травня та російської мови. Те, що відбувалося перед 9 травня, – це репетиція майбутніх президентських виборів, бо вони якраз відбуватимуться в 2019 році на тлі 9 травня (перший тур має відбутися 31 березня 2019 року, - "Апостроф"). І вже зараз [росіяни] намагатимуться качати ці теми. Саме тому на "Інтері" вийшов концерт до Дня Перемоги, інші канали транслювали "Безсмертний полк". Ця тема, як і розкол країни, – головний ідеологічний посил на майбутніх виборах. Паралельно буде нав'язуватися ідеологема про те, що в 2014 році стався переворот. І будуть робитися заяви, що "ми єдині, хто може закінчити війну". Саме під цими гаслами будуть йти проросійські кандидати в президенти. І вже зараз відомі як мінімум два таких – [лідер партії "За життя" Вадим] Рабінович і [співголова "Опозиційного блоку" Юрій] Бойко. Поки вони між собою сперечаються, хто з них буде більш помірний, а хто більш радикальний", - коментує "Апострофу" народний депутат від "Блоку Петра Порошенка" Вадим Денисенко.

Не виключає нардеп і того, що Кремль спробує влаштувати в Україні ще один "майдан".

"Я думаю, буде зроблено спробу провести "революцію-3" після майбутніх президентських виборів. Судячи з усього, у першому турі перемоги не буде ні в кого, й існує висока ймовірність, що у другому турі не буде надто великого розриву. Якщо не буде великого розриву, то буде зроблено спробу хитнути одну або іншу сторону з приводу незгоди з результатом виборів", - упевнений парламентарій.

Щоб запобігти реалізації подібних сценаріїв Кремля, на думку політолога Петра Олещука, українській владі варто діяти на випередження – і дослідити джерела фінансування можливих дестабілізаторів.

"У нас зазвичай борються з наслідками, а треба дивитися на джерела фінансування та перекривати ці канали, - каже в коментарі "Апострофу" експерт. – І це вже буде досить серйозною запорукою того, що можливості для їхньої діяльності будуть істотно обмежені".

При цьому Олещук звертає увагу на те, що пересічній людині буде складно відрізнити, де закінчується "рука Кремля" і починається український антипіар: адже у владі іноді без особливих церемоній навішують на неугодних ярлик "агент Москви". І з наближенням виборів ця тенденція може тільки посилитися.

"Влада вже неодноразово демонструвала схильність будь-які проблеми списувати саме на російський вплив, звинувачувати всіх опонентів у тому, що вони нібито працюють на Росію. І якщо влада цим зловживала, було б дивно, якби вона не використала це знову на виборах. Треба розуміти, що українська влада й сама певною мірою підігрує Росії. І тут буде важко відокремити реальний вплив від пропагандистських сентенцій, які використовуються для нейтралізації опонентів чинного президента", - резюмує політолог.

11 05 2018

https://apostrophe.ua/ua/article/politics/2018-05-11/kreml-gotovit-ukraine-neskolko-stsenariev-chego-jdat-v-sleduyuschem-godu/18325