на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

“Обезголовлюючий удар” по Сирії?

Операція США в Сирії може включати застосування крилатих ракет “Томагавк” та літаків по різних цілях, удар по військових силах режиму, а також спробу “обезголовлюючого удару” по верхівці сирійського режиму та кібератаку – вважає Міка Зенко (Micah Zenko), експерт британського дослідницького центру Chatham House.

Як відомо, США розглядають різні варіанти відповіді на використання хімічної зброї у Сирії, включно із військовими. Сенатор-республіканець Боб Коркер (Robert PhillipsBobCorker, Jr) заявив каналу CNN, що США мають завдати по режиму Асада військовий удар, який примусить офіційний Дамаск заплатити “реальну ціну”. “Треба вдатись до хірургічних військових дій у Сирії. Необхідно, щоб це була справді відчутна розплата, а не якась риторична. Це повинна бути реальна розплата”, – відзначив сенатор. 

У квітні 2017-го року США завдали удару ракетами “Томагавк” по базі ВПС Сирії у відповідь на використання режимом Асада хімічної зброї. За словами Мікі Зенко, у теперішній ситуації удар США по сирійському режиму повинен бути значно масштабнішим. 

“Через те, що обмежені військові удари зараз називали би “уколами голки”, наказ Трампа про використання зброї цього разу мав би помітно відрізнятись від 59 випущених по сирійській злітній смузі “Томагавків” у липні 2017-го. Якщо відбудеться новий удар США, я прогнозую, що він включатиме завдання удару за допомогою крилатих ракет “Томагавк” та пілотованих повітряних суден по різних цілях, удар по військових режиму та політичних цілях, спробу обезголовлюючого удару по верхівці сирійського режиму та атаку у кіберпросторі”, – твітує Зенко.

Між тим. колишній радник із національної безпеки віце-президента США Джо Байдена Колін Каль (Colin Kahl) відзначає: “Трамп поставив себе у складну ситуацію в Сирії. Минулого року він обрав обмежений удар, бо хотів створити фактор стримування проти подальшого використання хімічної зброї. Тож тепер, коли стримування не спрацювало, від нього хочуть масштабнішого удару по Асаду”.

За словами експерта, якщо зараз Трамп знову вдасться до обмеженого удару, він ризикує здатись слабким, а якщо піде на ширший удар – наразиться на ризик зіткнення не лише із Москвою, але і з Іраном – якщо в результаті удару загинуть іранські військові, чи їхні союзники у Сирії. Каль відзначає, що ризикований удар накладається на небувалу дипломатичну напругу у відносинах із Москвою, напругу у відносинах Ізраїлю з Іраном, невизначеність майбутнього ядерної угоди США з Іраном, завершення кампанії проти ІДІЛ та ін.

“Існує шанс ширшої конфронтації. Великої війни можна уникнути. Все ще можна відновити фактор стримування, а всі сторони можуть відійти від прірви. Попри це, все більше шляхів веде до значного проистояння. Саме тому будь-яке рішення Трампа щодо Сирії має бути прив’язане до ширшої стратегії щодо Сирії та регіону, а також обереженого, продуманого політичного процесу, з урахуванням усіх ризиків”, – пише Каль.

11 04 2018

http://ariev.info/?p=10761