повернутися Ї: кордон

http://www.bbc.co.uk  12 березня 2007 p.

Словаччина модернізує свій кордон з Україною

Інна Горватова
Для Бі-Бі-Сі, Братислава

Державний секретар Міністерства внутрішніх справ Словаччини Володимир Чечот у розмові з Інною Горватовою про посилення словацько-українського кордону закликав Україну не боятися розширення Шенгенської зони ЄС.

Зараз зачинено головний пункт пропуску на словацько-українському кордоні через Вишнє Німецьке та Ужгород. Що там діється?

Володимир Чечот - Зараз там відбувається реконструкція пункту пропуску з нашого боку. Тому весь транспорт спрямовано через Ублю. Звичайно, ситуація там складна, але вона триватиме лише до кінця травня. Від червня Вишнє Німецьке буде найсучаснішим у Європі прикордонним пунктом пропуску.

Це, насамперед, стосується технічного обладнання. А щодо персоналу, то пересічним громадянам й надалі буде треба мати під рукою дрібні долари, щоб без черги перетнути кордон?

Володимир Чечот - Ви натякаєте на корупцію? Це, насправді, дуже велика проблема, про яку ми говоримо відкрито. Ми прагнемо обмежити простір для її розвитку, і в цьому нам допоможе система, яка зараз реалізується у Вишнє Німецькому. В результаті збільшення кількості дорожніх смуг та влаштування нових технічних приладів збільшиться прохідність кордону. Крім того, існуватиме моніторінгова система, яка запобігатиме можливості давати та брати хабарі. Велику увагу ми також приділяємо комплексному навчанню наших прикордонників та митників, де питання професійної етики стоїть на попередньому плані.

Як вступ Словаччини у Шенген впливатиме на життя пересічних словаків та українців, насамперед тих, хто живе у прикордонних регіонах?

Володимир Чечот - Нещодавно на міжнародній конференції, присвяченій питанням впливу Шенгену на Україну, з боку українців я відчув страх, який пов язаний з можливістю знову опинитися за залізною стіною. Гадаю, що нам тоді вдалося переконати їх у тому, що нічого такого не буде. Навпаки, ми зосереджуємо увагу України на тому, що приближення Шенгену може сприяти економічному розвитку її прикордонних регіонів. Адже завдяки різним фондам на базі проектів, спрямованих на розвиток міжкордонної співпраці між нашими країнами у різних галузях, можна отримати гроші, які підуть на будування інфраструктури, на розвиток підприємництва, на освіту та культуру. Це – реальна можливість тісної співпраці, яку Україна для себе ще не відкрила.

Що стосується людей, які живуть у прикордонних регіонах і мають родичів у Словаччині або навпаки, то зараз ведеться підготовка документів, які б могли дозволити їм перетинати кордон без віз.

А якщо людина хоче не тільки з родичами зустрічатися, але і працювати у Словаччині?

Володимир Чечот - Зараз у межах роботи словацько – української міжурядової комісії з питань прикордонної співпраці вирішуються і можливості легального працевлаштування українських громадян на території Словаччини. Відомо, що багато українців працює у нас нелегально. Крім того, що вони поповнюють так званий «чорний» ринок праці, вони наражають на небезпеку своє здоров я. Адже ті, хто працюють нелегально, не захищені законом. Для бажаючих працювати у Словаччині ми плануємо ввести режим, який відрізняється від стандартних правил.

Що стосується нелегальної міграції, вважаєте, що вона збільшиться?

Володимир Чечот - Навпаки, я впевнений, що вступ Словаччини у Шенгенський простір значно зменшить нелегальну міграцію. Це пов язано із заходами, які впроваджуються на словацько – українському кордоні. Перемитники та нелегальні мігранти втратять шанс перетинати і «зелений» кордон. Сподіваюсь, що і співпраця між нашими країнами допоможе вирішити цю проблему.