повернутися Ї: кордон

http://www.dw-world.de  Німецька Хвиля, 12.07.2007

Європарламент: ЄС не повинен відвертатися від України  

Європарламент закликає Україну до реформ, надавши для цього низку рекомендацій. Водночас європарламентарі сподіваються, що вступ України до ЄС може стати дійсністю. Такі думки лунали в четвер щодо доповіді по Україні.

За словами доповідача по Україні, депутата Європарламенту від Польщі Міхала Томаша Камінські, в ухваленій доповіді міститься намагання надати реалістичну оцінку ситуації в Україні:  

"Ми оцінили в цілому ситуацію позитивно, оскільки люди та влада зробили багато намагань для проведення реформ, щоб покращити стан із правами людини в Україні. Більшість мешканців України, як показують опитування громадської думки, висловилися за більш тісні зв'язки з ЄС. Звісно ж, є і проблеми, і ми закликаємо українську владу їх вирішити”.   

Реформи й перспективи  

Законодавчий орган ЄС рекомендує Києву запровадити новий, сумісний зі стандартами ЄС, закон про політичні партії та їх фінансування, а також  посилити боротьбу з корупцією та продовжити адміністративну реформу, щоб ця сфера стала більш прозорою. Окрім цього, європейські політики закликали своїх українських колег залишатися вірними принципам демократії, верховенства права, поважати права людини  та основоположні свободи.  

Серед головних українських проблем євродепутати називали, зокрема, те, що українські еліти повністю себе дискредитували. В результаті постав вакуум влади, що дозволило певним силам чинити беззаконня і наживатися. Так вважає, приміром, німкеня Ребека Гармс, депутат від фракції „зелених”. Водночас саме в цій ситуації, ЄС має надати підтримку Україні, переконаний депутат від Угорщини Іштван Шент-Іваній: 

"Ми підтримуємо положення доповіді, згідно з якими  Євросоюз не має відвертатися від України у важкі часи. Навпаки – ЄС має підтримувати співпрацю, спрямовану на її європейську орієнтацію. Україна має бути незалежною, зацікавленою в демократії та розвивати ринкову економіку".

На думку ж Ребеки Гармс, Брюссель має надати Україні свою підтримку після парламентських виборів, які відбудуться восени:

“Після виборів ми маємо докласти особливо багато зусиль. Адже буде знову патова ситуація. Ми маємо докласти зусиль, щоб для політичних блоків з'явився справжній шлях до знаходження дійсно демократичних компромісів. Ми маємо подбати про те, щоб більше такого не було, що більшість намагається запровадити в Україні щось на зразок тиранії”.

Депутати Європарламенту закликали Європейську комісію збільшити фінансову допомогу Україні й надати їй чітку перспективу членства в Євросоюзі. Позиція ж керівного органу ЄС залишилася незмінною: не відмовляти, але й не погоджуватися. Говорить єврокомісар Янез Поточнік. 

“Що стосується європейських прагнень України, то наша позиція є чіткою. Метою є наблизити Україну до ЄС, як це лише можливо. І зробити це у стількох сферах, у яких це вдаватиметься. Але при цьому не намагатися передбачити будь-який розвиток подій у майбутньому в стосунках України та ЄС”.

Водночас депутати наголошували, що вступ України до ЄС може стати реальністю. Однак для цього Києву потрібно  ще багато зробити. Говорить європарламентар від Німеччини Міхаель Галер:  

„Щоб європейська перспектива була реалізованою, в Україні має бути розвинута політична культура, яка є сумісною із європейськими стандартами. Сили, які раніше фальсифікували вибори і які нині у парламенті займаються „шопінгом”, намагаючись купити голоси, мають змінити свою поведінку. Так само як і ті, хто дозволяє себе купувати“.

Стримані позиції

Водночас висловлювалися в Європарламенті і стримані позиції голоси. Зокрема, Елмар Брок, колишній голова комітету з закордонних справ Європейського парламенту вважає, що Брюсселю не варто забагато обіцяти Києву:

“Я думаю, ми не повинні давати пусті обіцянки, про які ніхто не знає, чи ми їх виконаємо. Адже це може призвести до розчарування. Натомість ми маємо  робити кроки, приміром із цією угодою про партнерство, щоб громадяни України сьогодні, завтра та післязавтра помічали, що є поступ і що варто жити у демократичній та правовій державі”.

Заступник голови Європарламенту Марек Сівець закликав колег не боятися говорити про майбутнє членство України в ЄС. Оскільки, на його думку, Київ не може бути фактором остраху для Євросоюзу. Навпаки, Україна є важливим партнером. Євродепутати вірять, що нинішні переговори між Україною та ЄС щодо нової угоди про співпрацю завершаться укладанням “Угоди про асоціацію”, яка дозволить Києву здійснити нові кроки на шляху до майбутнього членства у ЄС.

Тетяна Карпенко