на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Костянтин Румський

«Торгівля страхом» як бізнес
і концепція геополітичної гри Кремля

Терористичні атаки по всьому світу, продовження «гібридної» агресії Кремля на Донбасі, скандал навколо Трампа і дипломатичні маневри Росії - все це лягає в єдиний логічний ланцюжок. Варто лише уважніше придивитися.

 

Основні проблеми сучасної Росії

 

В умовах сучасного світу сучасна Росія є ще більшою мірою, ніж СССР, що розпався, неконкурентоспроможною. Крайня соціальна і культурна відсталість у поєднанні з переважною більшістю населення, яке не здатне до продуктивної праці, з відсутністю інфраструктури виключають можливість подолання Росією економічного тупика і прирікають її на загибель та розпад. Однак такий сценарій, зрозуміло, не влаштовує російське керівництво.

Хоча виживання Росії в стратегічній перспективі неможливе, Кремль в нинішніх умовах цілком здатний продовжити її агонію на 30-50 років. Очевидно, що за впродовж такого довгого терміну можуть виникнути нові можливості продовження існування Росії. В принципі, вся російська історія як раз і є таке перестрибування з однієї тане крижинки на іншу. Росія ніколи не була повноцінною державою в звичайному розумінні цього явища, але успішно імітувала державність, використовуючи різні вікна можливостей. Не стала винятком і сучасна ситуація.

 

Перед російським керівництвом стоять два основні завдання

 

По-перше, Росія повинна знайти щось, що вона зможе продавати навколишньому світові. Протягом довгого часу робилася ставка на продаж сировини, проте зростання інтелектуальної складової в промисловому виробництві істотно знецінило будь-яку сировину. Крім того, Росія в значній мірі вичерпала легкодоступні запаси всіх видів сировини, а розробка важкодоступних ресурсів вимагає великих інвестицій, нових технологій і створення інфраструктури.

По-друге, Росія повинна знайти спосіб поповнення працездатного населення. Трудові ресурси самої Росії, як уже було сказано, мають вкрай низьку якість, причому якість ця швидко погіршується. Розпад СССР викликала відхід від Росії територій, що забезпечували її працездатним населенням і дещо покращували швидко деградуючий російський генофонд.

Ці дві проблеми породжують дві групи завдань, які і визначають обличчя сучасної російської політики.

 

«Торгівля страхом»

 

Росія не в змозі запропонувати на світовому ринку конкурентоспроможні товари, включаючи сировину, в обсягах, достатніх для підтримки існування російської держави. Ці обсяги включають, зрозуміло, і розкрадання, що здійснюється російської правлячою елітою, які абсолютно неминучі при існуючому соціальному устрої Росії і фактично грають роль соціального стабілізатора.

У пошуках виходу, російське керівництво зробило ставку на створення нестабільності і хаосу в різних регіонах і в світі в цілому, і на подальшу торгівлю послугами з їх подолання. Загальна схема такої стратегії в усіх випадках гранично проста: Росія створює і фінансує загрози існуючому світопорядку, далі - представляє себе в ролі однієї з жертв цих загроз і пропонує свої послуги з їх ліквідації. Якщо пропозиція не приймається – вона переходить до ескалації хаосу і акцій, спрямованих на створення образу жертви, які будуть тривати до тих пір, поки поставлена ​​задача не буде вирішена.

Це не новий метод, він застосовувався ще як за Російської Імперії, так і при СССР, з незмінним успіхом. Інше питання, що в сучасних умовах торгівля страхом виявляється основним джерелом виживання Росії, в зв'язку з падінням можливостей торгівлі сировиною, а також крайньою деградацією населення і втратою периферійних джерел демографічної підживлення, яка колись коректувала цю деградацію.

 

Останніх акції в рамках концепції «торгівлі страхом»

 

Якось дивно вийшло, що заявляючи про своє протистоянні ІГІЛ, Росія одночасно є одним з основним джерел його підживлення, як кадрового, так і матеріального. Постачання ІГІЛ здійснюється через ланцюжок посередників, або через здачу бойовикам техніки і зброї при відступі, як це було в районі Пальміри.

Серед кадрового складу ІГІЛ багато громадян Росії, причому це стосується як для керівництва, так і пересічних бойовиків. Тільки за офіційними даними в складі ІГІЛ воює не менше 5000 росіян, проте ці дані явно применшені.

В кінці минулого тижня в ході взяття Мосула іракські війська захопили в якості трофеїв десятки російських паспортів, що належали полоненим і знищеним бойовикам ІГІЛ.

Зрозуміло, що настільки масоване кадрове наповнення ІГІЛ з Росії, так само як і об’єми зданої бойовикам величезних обсягів озброєння, включаючи важку бронетехніку, не можуть бути випадковістю. Крім того, достовірно встановлено, що Росія і війська Башара Асада практично не завдають ударів по позиціях ІГІЛ. «Бойові дії» проти ІГІЛ, які зазвичай мають характер чистісінької імітації і спрямовані або на їх постачання, або на організацію піар-акцій, покликаних довести протистояння Росії та ІГІЛ, в реальності відсутні, або пов'язані з тактичними переміщеннями військ, як ІГІЛ, так і Асада і Росії .

Іншими словами, співпраця Росії з ІГІЛ доведено десятками епізодів. Однак російська пропаганда, як і раніше створює образ Росії, що бореться з ІГІЛ, оскільки завданням Кремля є продаж послуг по «боротьбі з тероризмом».

 

Трохи історії

 

Звертаючись до історичних прикладів можна не помітити, що в сучасному світі всі терористичні організації, чия діяльність помітна в світовому масштабі, притому, без будь-яких винятків, всі, і також без винятків, міжнародні наркокартелі, і весь - і також без винятків - глобальний кримінал, перш за все, структури, зайняті нелегальною торгівлею зброєю і відмиванням грошей - все це було або створено за прямої участі совєтських, а потім російських спецслужб, або, незабаром після виникнення, взято ними під контроль і «фришування», підтримано і укріплено ними.

Приблизно з кінця 50-х - середини 60-х років минулого століття СССР перетворився в безперечний центр і надійний тил світового тероризму, і також в тилову базу і центр координації та підтримки наркоторгівлі та нелегальної торгівлі зброєю.

При цьому, Росія продовжує залишатися такого роду світовим центром, перейнявши естафету у СССР. Приклад останнього часу: 15-17 січня в Москві пройшли міжпалестинські переговори «з відновлення національної єдності», в яких брали участь представники палестинських організацій, визнаних в США і ЄС терористичними, але не вважаються терористичними в Росії.

Росія також регулярно проводить на своїй території світові з'їзди сепаратистських і радикальних організацій, не кажучи вже про пряме створення, озброєння і підтримку - військову, економічну і дипломатичну - терористичних формувань, які ведуть локальні війни на постсовєтському просторі.

Разом з тим, нарощуючи терористичний тиск, Росія повинна підтримувати в світових ЗМІ, а з їхньою допомогою і в світовій громадській думці, свій образ «жертви терору». Зрозуміло, цей спектакль не може обдурити професіоналів. Він націлений на західного обивателя, на електорат, який обробляють куплені Росією політики та громадські активісти.

Одна з останніх акцій такого роду - вбивство російського посла в Туреччині, яке, при уважному розгляді, може виявитися акцією російських спецслужб.

На користь такої версії подій говорить цілий ряд деталей події. По-перше - явно постановочний характер дії: перший постріл в повітря для привернення уваги, монолог над мертвим тілом, який був безперешкодно виголошено вбивцею, ну і подальші дії того, хто стріляв. Судячи з усього, він не був смертником – він розраховував на те, що його візьмуть живим, і мав узгоджений з тими, хто його направляв, план своїх подальших дій і показань в ході суду. Важко сказати, що саме наплели йому ті, хто вивів його на вогневу позицію. Але можна не сумніватися, що його вели - і вивели в потрібний час і в потрібне місце ...

«Дуже світла вийшла сцена вбивства. Занадто чистим залишилося зображення вбивці. Це не вписувалося в набір уявлень про те, як повинен виглядати теракт. Психологічна мотивація вимагає зовсім іншої думки про терориста. Про те, як він повинен виглядати. Жоден режисер не вибрав би таку особу на роль кілера. Гарний, добре одягнений і дуже акуратний хлопець, такий, змішавшись з іншими не викличе ніякого почуття небезпеки. В цьому є щось незбагненне, як і в увій наступній сцені. Я не можу збагнути як так може бути: людина, тільки що в присутності камер і журналістів демонстративно вбиває іншу людину, і її ніхто не чіпає, їй дають час проголосити свій гамлетівський монолог, а після цього вона спокійно, зі зброєю в руках, пішла поправляти картину на стіні. І також спокійно чекає, коли її пристрелять. Що це, якщо не постановочка? І хто режисер цього оскароносного кіно? Мистецтво - це вміти показати, а не довести », - пише блогер Алла Князева (Ofeliyadd). Західні ЗМІ вже в перші години після теракту вказували на те, що найбільш очевидним отримувачем вигоди від загибелі Андрєя Карлова є Владімір Путін - в світлі тристоронньої зустрічі між Росією, Туреччиною та Іраном, яка мала відбутися після цього. Вбивство посла витіснило в новинах інформації про військові злочини Росії в Сирії, легітимувало її дії з позиції грубої сили, і представило постраждалою стороною. «Путін буде намагатися отримати вигоду зі своєї нової ролі в якості домінуючої сили в Сирії, пропонуючи більш широкі мирні переговори на зустрічі в Астані, в якій візьмуть участь Росія, Туреччина та Іран, - писала тоді The Guardian - Раніше Путін наполягав на тому, що його пропозиції не будуть вступати в протиріччя з Женевським процесом, ініційованим ООН, натомість лише доповнять його ».

 

Подальші події

 

Туреччина списала вбивство на прихильників Фетхуллаха Ґюлена. Російський сенатор Франц Клінцевич заявив, що за вбивством Карлова «цілком ймовірно стоять представники зовнішньої секретної служби НАТО». Таким чином, до тристоронньої зустрічі в інфопростір були вкинуті три взаємодоповнюючі версії: турецька - про те, що це прихильники Ґюлена намагаються посварити Туреччину і Росію, російська - про організацію вбивства Карлова спецслужбами Заходу з метою зірвати миротворчі дії Росії в Сирії та іранська - про помсту Росії за взяття Алеппо.

Однак мало-помалу на світло денне почали випливати деталі, що підтверджують версію про причетність до вбивства Карлова саме російських спецслужб. Так, з'ясувалося, що у вбивці Карлова, Мевлюта Алтінташа, була коханка-росіянка, яка живе зараз в Москві і виїхала з Туреччини незадовго до теракту. Оприлюднення цієї інформації викликало невдоволення як в Москві, так і в Стамбулі. Журналістам в Туреччині тут же заборонили висвітлювати розслідування вбивства Карлова, а російські ЗМІ почали просто щось ліпити на випередження.

Паралельно з вбивством російського посла Карлова в Анкарі стався черговий теракт в Європі - в Берліні за аналогією і сценарієм теракту в Ніцці.

 

Рекет по-російськи: якщо ви не купите наших послуг - ми будемо вас вбивати

 

Третім напрямком дій Росії, що вживаються з метою організації «торгівлі страхом» є прямий терористичний тиск на Захід. Слідом за організацією «селективної міграції» - перекидання через європейські кордони біженців з Сирії, визнаних найбільш перспективними для подальшого залучення в терористичні структури по Західній Європі прокотилася хвиля терактів, за кожним з яких чітко вгадувався російський слід.

При цьому, після кожного теракту з російської сторони, до того ж, на найвищому рівні, лунали заяви про те, що саме санкції ЄС і США проти Росії у зв'язку з анексією Криму і інтервенцією на Донбасі перешкоджають повноцінній співпраці в боротьбі з тероризмом і породжують все нові теракти.

Терористичний тиск здійснюється і на Туреччину: теракти в аеропорту і нічному клубі Стамбула, оскільки Москва не цілком впевнена в надійності союзу з Ердоганом.

 

Кінцеві цілі Москви і побоювання Заходу

 

Росія намагається знайти своє місце в новій світовій архітектурі пропонуючи себе Заходу як країну-вишибалу, «рєшателя» різного роду проблем, що вимагають силового втручання і постачальника дешевого гарматного м'яса. Натомість Росія наполягає на поверненні під свій вплив периферії СССР, що необхідно їй в першу чергу для доступу до людських ресурсів, оскільки населення самої Росії повністю деградувало і непридатне, по суті, вже ні на що.

Москва також наполягає на невтручанні Заходу в її внутрішні справи - тобто, по суті, на право здійснювати будь-які злочини проти людяності на території Росії і в зоні російського впливу.

В принципі, Захід міг би на це піти - так само, як і у випадку з Китаєм, якби Росія була повноцінною державою і в силу цього - передбачуваним партнером. Однак нестабільність Росії, її постійне балансування на грані розвалу, неспроможність Росії як держави вносить значні істотний фактор непередбачуваності.

На відміну від Китаю, Росія, де казнокрадство чиновників і злиття влади з кримінальними структурами є найважливішим державотворчим чинником, завжди буде зоною ризикованих інвестицій і непередбачуваною дипломатії.

Не тільки посилення, але навіть стабілізація Росії неминуче спричинять небезпечне для Заходу зростання амбіцій Москви і її претензій на перші ролі в світовій політиці. При цьому, ці претензії ніяк не підкріплені економічно та завжди базуються тільки на грубому шантажі та розхитуванні західної політичної і економічної системи.

У той же час Захід досі не виробив адекватних засобів тиску на Росію. На Заході так і не настало повне усвідомлення того факту, що Росія, як держава, за останні два десятиліття остаточно перетворилася на фікцію. Сьогодні Росія - це вже не гравець, а лише силовий інструмент міжнародного кримінального угруповання, основні активи якої давно вже виведені за кордони Росії.

Зрозуміло, що ця структура хотіла б зберегти Росію як зручну для себе базу максимально довгий час, але в принципі вона вже виросла і зміцнилася настільки, що може обійтися і без неї. Рано чи пізно це і станеться: повністю випотрошена Росія, буде викинута як порожня оболонка. Підготовка до цього також йде на наших очах, шляхом поступової передачі російських територій Китаю, що має забезпечити плавну передачу управління та успішну евакуацію тієї частини російських еліт, яка представляє цінність для керуючої Росією угруповання. Це угрупування також в значній мірі корумпувало і розклало західні політичні еліти, причому, на найвищому рівні.

Недооцінюючи терористичну небезпеку від Росії Захід явно переоцінює небезпеку конфлікту з нею з використанням атомної зброї. Саме в цьому напрямку і має намір, судячи з усього, грати адміністрація Трампа, пропонуючи Росії зняття або ослаблення санкцій, можливо навіть - визнання в тій чи іншій формі анексії Криму в обмін на ядерне роззброєння. Однак такі переговори приречені на невдачу. По-перше, через проблеми контролю. По-друге, з тієї причини, що в Кремлі чудово розуміють всі переваги, які вона отримує з ядерного шантажу здійснюваного щодо всього світу, і ніколи не відмовляться від такого зручного і потужного інструменту.

 

Яндекс.Метрика